Dallime mes rishikimeve të "Ulrike Guérot"

2 bytes added ,  4 vjet më parë
v
(Faqe e re: thumb|Ulrike Guérot në vitin 2011 '''Ulrike Beate Guérot''' (lindi 1964 në Grevenbroich, Gjermani<ref>{{cite web|url=https://www.bl...)
 
 
== Jeta ==
Guérot ka studiuar [[shkenca politike]] dhe ka doktoruar 1995 në Universitetin e Wilhelmit të [[Nordrhein-Westfalen|Westfalenit]] në Münster me një shkrim mbi historinë e Partisë Socaliste franceze.<ref>{{Literatura|Autori=Ulrike Guérot|Titulli=Die PS und Europa – eine Untersuchung der europapolitischen Pragmatik der französischen Sozialisten 1971–1995|Shtëpia botuese=Brockmeyer|Viti=1996|Vendi=Bochum|ISBN=3-8196-0412-X}}</ref> Ajo prej 1992 deri 1995 ka qenë nëpunëse në zyrën e ish-deputetit gjerman, [[Karl Lamers]] ([[Christlich Demokratische Union Deutschlands|CDU]]), dhe mori pjesë në letrën ″Schäuble-Lamers″ mbi thellimin të [[Bashkimi Evropian|Bashkimit Evropian]] të vitit 1994. Më vonë, ajo ishte nëpunëse shkencëtare tek ish-presidenti i [[Komisioni Evropian|Komisionit Evropian]], [[Jacques Delors]], tek organizata Notre Europe në [[Parisi|Paris]] dhe më pas prej 1998 deri 2000 profesore juniore tek ''Paul H. Nitze School for Advanced International Studies'' në Universitetin John Hopkins në [[Uashington D.C.]] në lëndën European Studies.
 
Nga viti 2000 deri në vitin 2003, Guérot ishte kryesuese e grupit programues Europa tek Shoqata Gjermane për Politikë të Jashtme në [[Berlini|Berlin]] dhe prej 2004 deri 2007 nëpunëse shkencëtare tek German Marshall Fund.