Ndryshimi mes inspektimeve të "Acidi sulfurik"

66 bytes added ,  3 vjet më parë
Shtova permbajtje
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Sulfuric-acid-2D-dimensions.svg|Struktura molekulare e Acidit Sulfurik|right|parapamje]]
 
'''Acidi Sulfurik''' (me formulën kimike '''H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>''') është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se [[uji]]. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej [[qeliza]]ve.dhe eshte shume i bukur si pamje e te gerryen trupin deri ne kocka
 
== Kriprat e H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> ==
Anonymous user