Dallime mes rishikimeve të "Murati IV"

623 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Kutia Politikan
| Emri = Sulltan Murat IV
| Figura = Murad IV.jpg
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = Sulltan i Perandorisë Osmane
| Fillimi i afatit = 10 shtator 1623
| Mbarimi i afatit = 8 shkurt 1640
| Paraardhësi = [[Mustafai i I]]
| Pasardhësi = [[İbrahim (Sultan)|İbrahimi]]
| Datëlindja = 26 korrik 1612
| Vendlindja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 8 shkurt 1640
| Vendvdekja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Kombësia =
| Profesioni = Sulltan(Perandor)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
Sulltan '''Murat IV''' ka lindur ne Stamboll. Ai ishte djali i sulltan [[Ahmedi i I|Ahmetit I]] dhe sulltaneshes Kösem. Ai ka lindur me 26 korrik 1612 dhe ka vdekur me 8 shkurt 1640. Ne vitin 1631 jeniçeret e sulmuan pallatin dhe e vrane vezirin Grand ai duke u frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.
 
Anonymous user