Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

1 byte added ,  3 vjet më parë
v
Kam zëvendësuar disa "e" në vend të ''ë"-së. Në disa raste kam përdorur edhe presjen ose përdorimin e saktë të shenjave të pikësimit.
(po)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Kam zëvendësuar disa "e" në vend të ''ë"-së. Në disa raste kam përdorur edhe presjen ose përdorimin e saktë të shenjave të pikësimit.)
[[Skeda:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteori''' është trup qiellorëqiellor që lëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. LëvizaLëvizja e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në tokëTokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonës, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët, kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==
Meteorët mund të shikohen pothuajse gjithë vitin, por në kohë të caktuara të vitit ky aktivitet është më i madh dhe quhet [[Shishi meteorik]]. Kjo zakonisht ndodh kur tokaToka kalon në orbitën e Kometëskometës. Toka ndjek të njëjtën rrugerrugë rreth diellitDiellit çdo vit, kështu që gjithmonë kalon mbi gjurmët e kometës në të njëjtën pikepikë të orbitës kështu që ne mund të shikojmë shiun meteorik në të njëjtën kohë të vitit. Çdo meteor në shi mendohet se vjen nga e njëjta pikepikë e qiellit që njihet me emrin '[[Radiant]]'. Çdo shi meteorik është emëruar në bazebazë të konstelacionit ku mendohet se ndodhet radianti. Kështu për shembull [[Gemindis]] mendohet se rrjedh nga konstilacioni [[Gemini]] dhe [[Leonids]] mendohet se vjen nga [[Leo]].
 
[[Kategoria:Astronomi]]