Ndryshimi mes inspektimeve të "Dita Botërore e Mjedisit"

Shtova permbajtje
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Dita Nderkombtare e Mjedisit ne Shqiperi 2014.jpg|300px|Dita e Mjedisit nga [[PPNEA]] ne Tirane]]
 
'''Dita ndërkombëtare e mjedisit''' është caktuar mbi 3045 vjet më parë nga Asambleja e përgjithshme e OKB-së, me qëllim për të shtuar vetëdijen rreth çështjeve të mjedisit dhe për të tërhequr vëmendjen politike ndaj këtyre çështjeve si dhe për të nxitur veprimin individual në këtë drejtim.
 
[[5 qershor]]i u caktua si Dita Botërore e Mjedisit në vitin [[1972]] , nga Asambleja e Përgjithshme e [[OKB]]-s. U zgjodh kjo datë sepse përkon me ditën e hapjes e Konferencës së Kombeve të Bashkuara mbi Mjedisin, që u mbajt në vitin 1972 në Stokholm, nën udhëheqjen e Programit Mjedisor të Kombeve të Bashkuara.
9

edits