Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeologjia e Marsit"

2.427 bytes removed ,  3 vjet më parë
fshiva pjesët që kanë të bëjnë me Marsin e jo me gjeologjinë e planetit.
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars (63) duke përdorur AWB)
(fshiva pjesët që kanë të bëjnë me Marsin e jo me gjeologjinë e planetit.)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Gjeologjia e Marsit''' është studim shkencëror i sipërfaqes, kores dhe pjesës së brendshme të planetit të [[Marsi|Marsit]].
marsi
Ky është një version i shqyrtuar i kësaj faqejeshow/hide details
mars Hubble.jpg
Përshkrimi Vlera
Largësia nga Dielli 141,704,100 milje
Shpejtësia orbitale 14.99 milje/sek
Periudha orbitale 686.95 ditë
Periudha e rrotullimit 24h 37m 22.6s
Anim - Pjerrtësi 23°59'
Diametri ekuatorial 4,223 milje
Madhësia (Toka=1) 0.1075
Graviteti (Toka=1) 0.379
Shpejtësia e largimit 3.1 milje/sek
Temperatura e sipërfaqes -220° gjer në 68 °F
 
marsi eshte planeti i 4 nga Dielli dhe i 7 per madhesi
 
Distanca: 227,940,000 km (1.52 AU) Nga Dielli
 
Distanca: 58.000.000 Km deri ne 402.000.000 km nga Toka
 
Diametri: 6,794 km
 
Masa: 6.4219e23 kg
 
Rrotullimi Rreth Vetes: 24 ore 39 minuta
 
Rrotullimi Rreth Diellit: 687 Dite Ne Toke
 
Tempratura: −87 °C Max −5 °C Minimumi, por eshte e luhatshme gjat stineve
 
Nese ne Toke peshon 45 Kg ne mars peshon 17.1 kg
 
marsi ka 2 Hena ose sic quhen ndryshe Satelite te vegjel, qe rrotullohen rreth tij.
 
marsi (greqisht: Ares) eshte Zoti i luftes. Planeti ndoshta e mori kete emer per shkak te ngjyres se kuqe, dhe gjithashtu marsi eshte referuar disa here si Planeti i Kuq. (Nje shenim interesant :marsi si Zoti Roman ishte nje Zot i bujqesise perpara se te behej i lidhur me Ares greke. Emri i muajit mars vjen nga vete planeti mars. marsi ka qene i njohur qe nga koha prehistorike. Sigurisht, kjo eshte studiuar gjeresisht me observatoret . Por edhe me teleskopet shume te medha, marsi ishte nje objekt i veshtire per t'u pare kjo per shkak te madhesise. marsi eshte ende nje te nga te preferuarit e shkrimeve te shkencetareve, si vendi me i favorshem ne Sistemin Diellor (perveç Tokes!) per banim te njeriut. Por duke zbuluar akoma me teper rreth planetit te kuq nga Lowell dhe te tjeret , per fat te keq nuk doli ashtu sic e kishin imagjinuar .
 
Anija e pare qe vizitoi marsin ishte Mariner 4 ne vitin 1965. Disa te tjere pasuan duke perfshire mars 2, e cila ishte anija e pare, qe u ul ne mars , plus dhe dy Landers Viking ne 1976.Fundi i nje pritje 20 vjecare erdhi kur , mars Pathfinder zbriti me sukses ne mars me 4 korrik 1997. Ne 2004 ekspedita [b]mars "Spirit" (shpirti) dhe "Opportunity" (Mundesia) (/b] zbarkoi ne mars dhe dergoi mbrapa pjese guri dhe substanca gjeologjike dhe shume fotografi. Ato jane ende ne veprim pas me shume se tre vjet ne mars. Ne 2008, Phoenix zbarkoi ne fushat e veriut per te kerkuar per uje. Jane edhe 3 anije tjera qe po operojne ne kerkime rreth planetit te kuq (mars Reconnaissance Orbiter, mars Odyssey, dhe mars Express)
 
Orbita e marsit eshte e eliptike dhe e dukshme. Rezultat i kesaj eshte nje variacion i temperatures rreth 30 C (ne piken e larte njesoj si e Tokes = Subsolar), midis aphelion dhe perihelion. Kjo ka nje ndikim te madh ne klimen ne mars. Temperatura mesatare në mars është rreth 218 K (-55 C, -67 F), temperaturat e siperfaqes se marsit variojn nga -133 C poshte Zeros ne pole gjate dimrit, dhe gati +27 C ne anen e dites gjate veres. Megjithese marsi eshte me i vogel se Toka , zona dhe siperfaqja e tije eshte pothuajse sa ajo e Tokes. marsi ka disa vecori te larmishme ne siperfaqen e tij dhe disa variacione spektakolare , gje te cilen se ka asnje planet tjeter, te cilet jane.