Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha italiane"

30 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
Fix wikilink
(+figura)
v (Fix wikilink)
'''Gjuha Italiane''' (Italisht: ''lingua italiana'') është një gjuhë Italike e zhvilluar nga varianti fjorentin.
 
Është gjuha e 21-të më e folur në botë. Flitet nga 63,5 miljonë veta si gjuhë amëtare, kryesisht në [[Italia mesim igjuhed italiane|Itali]], [[San Marino]], [[Vatikani|Vatikan]], [[Zvicra|Zvicër]] (ku është edhe gjuhë zyrtare), [[Kroacia|Kroaci]], [[Sllovenia|Slloveni]], [[Franca|Francë]] (me minoranca që gjenden afër Italisë), në shtetet ku gjenden emigrantë italianë ([[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]], [[Argjentina|Argjentine]], [[Brazili|Brazil]]). Është një nga gjuhët më të studjuara në botë për shkak të rëndësisë nderkombëtare, pasurinë kulurale dhe turismit. Është gjuha e huaj më e folur në [[Shqipëria|Shqipëri]].
 
== Historia ==