Ndryshimi mes inspektimeve të "Njeriu"

16 bytes added ,  3 vjet më parë
U zëvendësua Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg me Einscharpflug_-_Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.6.206 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.)
(U zëvendësua Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg me Einscharpflug_-_Farmer_plowing_in_Fahrenwalde,_Mecklenburg-Vorpommern,_Germany.jpg)
 
=== Tranzicioni drejt qytetërimit ===
[[Skeda:Farmer_plowing_in_FahrenwaldeEinscharpflug - Farmer plowing in Fahrenwalde,_Mecklenburg Mecklenburg-Vorpommern,_Germany Germany.jpg|thumb|250px|Bujqësia dhe zbutja e kafshëve çoi në ngritjen e vendbanimeve të qëndrueshme.]]
 
Deri 10000 vjet më parë, shumica e njerëzve jetonin si mbledhës dhe gjuetarë. Ata, në përgjithësi, jetonin në grupe të vogla nomadike. Ardhja e bujqësisë nxiti Revolucionin Neolitik, në të cilin u formuan vendbanime të përhershme, u zbutën kafshë dhe filluan të përdoren vegla metalike. Bujqësia nxiti tregtinë dhe bashkëpunimin dhe krijoi një shoqëri komplekse.