Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Dibrës"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{coord|41.43|N|20.21|E|source:wikidata|display=title}}
{{Korniza|Dibër District.svg|250px|right|Rrethi i Dibrës}}
'''Rrethi i Dibrës''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi bën pjesë në [[Qarku i Dibrës|Qarkun të Dibrës]]. Rrethi i Dibrës ka 86.000 banorë (sipas [[2004]]), me një sipërfaqe prej 761 km² dhe kryeqendër [[Peshkopia|Peshkopinë]].