Ndryshimi mes inspektimeve të "Jusuf Vrioni"

183 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Mars → mars, Prill → prill, Maj → maj (3), Qershor → qershor, Korrik → korrik, Shtator → shtator duke përdorur AWB)
'''Jusuf Vrioni''' (Korfuz, [[16 Mars|16 mars]] [[1916]] - [[Parisi|Paris]], maj [[2001]]) ishte përkthyes dhe diplomat shqiptar.
'''Jusuf Vrioni''' - diplomat, përkthyes ([[1916]] - [[2001]]) u lind në [[Korfuz]], [[Greqi]], më [[16 mars]] [[1916]]. Vitet e tij të para i kaloi në Korfuz e më pas në [[Berat]]. Pas emërimit të babait të tij, [[Ilias Bej Vrioni]], si Ministër i Jashtëm dhe Ministër i Plotfuqishëm në Paris, familja e tij u shpërngul në Paris më [[1925]]. Ciklin e ulët dhe të mesëm arsimor Jusuf Vrioni e kreu pranë ''Liceut Janson de Sailly'', [[Paris]] dhe atë të lartë në ''Grande École des Hautes Études Commerciales'' dhe në ''[[Institut d'études politiques de Paris|Institut d'Études Politiques]]'' të Parisit.
 
== Jeta ==
'''JusufLeu Vrioni''' - diplomat, përkthyes ([[1916Korfuz]] -i [[2001]])biri ui lindIljaz bej [[Korfuz]],Vrionit [[Greqi]],dhe Xhemile hanëm Dinos<ref>Marrë nga [[16http://gw.geneanet.org/nesrindino?lang=en&p=sevket+bey&n=verlaci mars]geneanet.org] më [[1916]]9 korrik 2017.</ref>. Vitet e tij të para i kaloi në Korfuz e më pas në [[Berat]]. Pas emërimit të babait të tij, [[Ilias Bej Vrioni]], si Ministër i Jashtëm dhe Ministër i Plotfuqishëm në Paris, familja e tij u shpërngul në Paris më [[1925]]. Ciklin e ulët dhe të mesëm arsimor Jusuf Vrioni e kreu pranë ''Liceut Janson de Sailly'', [[Paris]] dhe atë të lartë në ''Grande École des Hautes Études Commerciales'' dhe në ''[[Institut d'études politiques de Paris|Institut d'Études Politiques]]'' të Parisit.
 
Më [[1939]] rikthehet në [[Shqipëri]] por shpërthimi i Luftës së Dytë Botërore e detyron të shpërngulet po atë vit në [[Romë]] për të vazhuar studimet e tij të mëtejshme. Rikthehet në [[Tiranë]] më [[1943]], datë kjo që shënon dhe përmbysjen e fatit të tij. Më 13 shtator [[1947]] arrestohet nga regjimi diktatorial dhe akuzohet për spiunazh dhe agjitacion e propagandë. Prej shkurtit [[1949]] e deri më prill [[1950]] torturohet barbarisht një njërën prej shtatëmbëdhjetë qelive famëkeqe të [[Koçi Xoxe]]s. Në korrik [[1950]] denohet me pesëmbëdhjetë vite heqje lirie dhe punë të detyruar. Lirohet në fund të vitit [[1958]] dhe internohet ne [[Fier]] për një periudhë disamujore. Më [[1960]], për nevojat propagandës ndërkombëtare të regjimit diktatorial, emërohet në [[Tiranë]] si përkthyes.
Për mirënjohjen dhe vlerësimin e përkthyesve me kontribut të çmuar në njohjen dhe promovimin e letërsisë shqipe në gjuhë dhe kultura të huaja, Ministria e Kulturës, Turizmit, Rinisë dhe Sporteve e Republikës së Shqipërisë më [[2006]] krijoi çmimin ''Jusuf Vrioni''.
 
==AktivitetiPërkthimet Letrar si Përkthyespërmendura==
* ''Le Général de l'Armée Morte'', [[Ismail Kadare]]
* ''Le Pont aux Trois Arches'', [[Ismail Kadare]]
* ''Le Grand Hiver'', [[Ismail Kadare]]
* ''Chronique de la Ville de Pierre'', [[Ismail Kadare]]
 
Lista e përkthimeve është shumë e gjatë. Për këtë arsye këtu jepet vetëm një listë simbolike e romaneve më të rëndësishme të Ismail Kadaresë përkthyer prej Jusuf Vrionit.
 
==Kontributet dhe Veprat==
:[[Diplomacia|Diplomaci]]
:[[Kultura|Kulturë]]
* Ambasador i [[Republikës së Shqipërisë]] në UNESCO: [[1998]] - [[2001]]
* Dekoruar me Urdhërin ''Chevalier de la Légion d'Honneur'' i Republikës Franceze më 22 maj [[1998]] nga Presidenti Jacques Chirac.
* ''Mondes Effacés: Souvenirs d'un Européen'', JC Lattès, [[Paris]], [[1998]]
 
== ReferencaBurime ==
<references />
*1. [http://www.hri.org/news/balkans/ata/1998/98-05-22.ata.html#27]
*2. [http://www.albanianhistory.net/texts20_2/AH1998.html]
*3. [http://www.bibliomonde.net/auteur/jusuf-vrioni-2534.html]
 
==Shiko dhe këtë==
* [[Mehmet Ali Pashë Vrioni]]
* [[Ilias Bej Vrioni]]
* [[Hysen Bej Vrioni]]
* [[Sami Bej Vrioni]]
* [[Aziz Pashë Vrioni]]
* [[Qemal Bej Vrioni]]
* [[Omer Pashë Vrioni]]
* [[Dylber Vrioni]]
* [[Vrionasit]]
 
{{DEFAULTSORT:Vrioni, Jusuf}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1916]]
[[Kategoria:Vdekje 2001]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Përkthyes shqiptarë]]
[[Kategoria:LindjeOxhaku 1916Vrioni]]
[[Kategoria:VdekjeNjerëz 2001nga Berati]]
7.597

edits