Jul Çezari: Dallime mes rishikimesh

No change in size ,  6 vjet më parë
→‎Lufta Civile: Gaul -> Galia (Gali)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
fjale me shume si fjale latine, do ta krijoj ate artikull pas pak
→‎Lufta Civile: Gaul -> Galia (Gali)
Rreshti 27:
Në vitin [[54 p.e.s.]], vdes e bija e Jul Çezarit, e shoqja e Pompeit, që prej pesë vjetëve. Ajo kishte qenë lidhja kryesore ndërmjet dy burrave. Gjate viteve kur Çezari ishte në Gali, Pompei kishte filluar të mësonte gjithnjë e me shume mbi partinë senatoriale. Arritjet ushtarake te Çezarit, fillojnë e rrisin xhelozin e Pompeit. Vdekja e Crassusit, në [[53 p.e.s.]], sjell fundin e Triumviratit të Parë, dhe vendosjen e Çezarit kundër të tjerëve.
 
Pasi përfundoi Triumvirati i Parë, senati mbështet Pompein, i cili u bë konsull individual më [[52 p.e.s.]]. Ndërkohë, Çezari ishte bërë një hero ushtarak, si dhe një lider i popullit. Senati druhej prej Çezarit, dhe donte që ai të hiqte dorë prej ushtrisë së tij. Ata e dinin që Çezari shpresonte të bëhej konsull, pasi periudha e tij në GaulGali, të përfundonte. Në dhjetor të [[50 p.e.s.]], Çezari i shkruan një letër senatit, në të cilën thoshte që ai do të hiqte dore nga ushtria e tij, në rast se Pompei hiqte dore nga posti që kishte. Senati e priti letrën me egërsi dhe i kërkoi Cezarit të hiqte menjëherë dore nga ushtria, përndryshe do të shpallej “armik i popullit”.
 
Dy oficerët besnikë të Çezarit, [[Mark Antoni]] dhe [[Quintus Cassius Longinus]], nuk e aprovuan ligjin dhe u përjashtuan nga senati. Ata udhëtuan drejt Cezarit, o cili mblodhi ushtrinë e tij, dhe kërkoi mbështetjen e tyre kundër senatit. Ushtria kërkoi te sulmonte dhe më [[12 janar]] të vitit [[49 p.e.s.]], Çezarime fjalën “Iacta alea est” [vdekja është larg] kaloi Rubicon-in, kufiri që ndante provincën e tij nga Italia. Lufta civile kishte filluar.
274

edits