Dallime mes rishikimeve të "Gjuha angleze"

359 bytes added ,  4 vjet më parë
Rregullova stampën e gjuhës
(Per tani)
(Rregullova stampën e gjuhës)
{{Infobox Gjuha
|emri = Anglisht
|shtet =
|emriorigjinal = English
|vendi =
|shqiptimi = /ˈɪŋɡlɪʃ/
|folës = 800 Milion
|zyrtare shtetet = [[ShBA]], [[Britania e Madhe]], [[Australia]], [[Kanadaja]], [[Zelanda e Re]]
|renditja = E Dyta/2
|vendi = Gjithë bota
|familja =
|njerëzit = 600–700 milion
|emëri = ''English''
|renditja = E Dyta/23
|zyrtare = [[ShBA]], [[Britania e Madhe]], [[Australia]], [[Kanadaja]], [[Zelanda e Re]]
|fam1 = [[Gjuhët indo-evropiane]]
|fam2 = [[Gjuhët gjermanike]]
|fam3 = [[Gjuhët gjermanike perëndimore]]
|fam4 = [[Gjuhët anglo-frisiane]]
|fam5 = [[Gjuhët gjermanike perëndimore]]
|fam6 = '''Gjuha angleze'''
|dia1 =
|dia2 =
|sub1 =
|sub2 =
|sub3 =
|sub4 =
|shkrimi = [[Alfabeti anglez]] (nga [[Alfabeti latin]])
|kombi =
|minoriteti =
|institucioni =
|iso1 = en
|iso2 = eng
|sil iso3 = eng
|glotto = stan1293
|linguasphere = 52-ABA
|figura = [[File:Countries with English as Official Language.png|300px]]
|përshkrimi = Shtetet e botës ku anglishtja është gjuhë zyrtare
}}
 
[[File:EN English Language Symbol ISO 639-1 IETF Language Tag Icon.svg|thumb|left|upright|EN: Anglisht simbolizuar nga Kodi Gjuha [[ISO 639]]-1]]
'''Gjuha angleze''' apo '''Anglishtja''' (anglisht ''English language'') është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]], [[Shtetet e Bashkuara]], [[Kanadaja|Kanada]], [[Irlanda|Irlandë]], [[Australia|Australi]], [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.