Dallime mes rishikimeve të "1 Maj"

876 bytes added ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.126.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqja u zëvendësua me ''''Elfi Gordon''' '''Elfi Gordon 2''' '''Elfi Gordon 1''' '''Elfi Gordon''' '''Elfi Gordon''' '''Elfi Gordon 1''' '''Elfi Gordon 2''' '''Elfi Gordon 2''' '''Gord...')
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga Liridon.)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|prill|maj|qershor}}
'''Elfi Gordon'''
 
== Ngjarje ==
'''Elfi Gordon 2'''
* [[1786]] - Opera [[Martesa e Figarosë]] e kompozuar nga [[Mozart]] u shfaq për herë të parë në Burgtheatër të [[Viena|Vienës]]
* [[1902]] - Mendohet te jete krijuar Shoqata e Punetoreve ne Shkoder nga [[Shtjefën Ingrizi]]
* [[2004]] - [[Çekia]], [[Estonia]], [[Hungaria]], [[Letonia]], [[Lituania]], [[Malta]], [[Polonia]], [[Qipro]], [[Sllovakia]] dhe [[Sllovenia]] i bashkohen [[Bashkimi Evropian|Bashkimit Evropian]].
 
== Lindje ==
'''Elfi Gordon 1'''
* [[1927]] - [[Filip Gjergji]], koreograf dhe balerin Shqiptar
* [[1968]] - [[Oliver Bierhoff]], futbollist Gjerman
* [[1981]] - [[Derek Asamoah]], futbollist Ganez
* [[1985]] - [[Shpat Kasapi]], këngëtar Shqiptar
 
== Vdekje ==
'''Elfi Gordon'''
 
* [[1945]] - [[Joseph Goebbels]], politikan Nazist Gjerman (l. [[1897]])
'''Elfi Gordon'''
* [[1945]] - [[Magda Goebbels]], gruaja e [[Joseph Goebbels]] (l. [[1901]])
* [[1994]] - [[Ayrton Senna]], garues në garat automobilistike [[Formula 1]] (l. [[1960]])
 
== Festa dhe përvjetore ==
'''Elfi Gordon 1'''
* [[Ishujt Marshall]] - Festa e Kushtetutës
* [[Kazakistani]] - Dita e Popullit
* [[Samoa]] - Dita e Popullit
* Dita e punëtorëve (Dita e proletariatit)
 
[[Kategoria:Festë]]
'''Elfi Gordon 2'''
[[Kategoria:Maj]]
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Gordoni Elfi Kopshtar'''
 
'''Elfi Gordon'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon '''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''