Ndryshimi mes inspektimeve të "Uagadugu"

3.381 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Qytet (Burkina Faso)
|Qyteti = Ouagadougou
|EmriNofka Frëngjisht = OuagadougouOuga
|Nofka = Ouaga
|Moto =
|Flamuri_figura =
|Flamuri_artikulli =
|Stema_figura =
|Stema_artikulli =
|Stema_gjerësia =
|Pamje = Ouagadougou place nations unies.JPG
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni =[[CentreRajoni Qendror (Burkina Faso)|Rajoni Qendror]]
|Provinca =[[Kadiogo]]
|Kryetari = CasimirArmand Marin IlboudoBeouinde
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 2192,3805
|SipërfaqjaPopullsia urbane = 2 532 311
|Nofka Dendësia = Ouaga903
|Sipërfaqja metropolitane=
|Popullsia = 1.475.223
|Dendësia = 6,727
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
 
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 305
|VendasitPrefiksi = (+226) 50
|Themelimi =
|Kodi Postal =
|Prefiksi = 226 50
|Partia =
|Faqja Zyrtare =[http://www.mairie-ouaga.bf/ www.mairie-ouaga.bf]
| gjer_g=12 | gjer_m=21 | gjer_s=26
| gjat_g=1 | gjat_m=32 | gjat_s=7
}}
'''Ouagadougou''' është kryeqyteti i [[Burkina Faso]]. Sipas vitit 2006, Ouagadougou është qyteti më i madh me popullsi të 1,475,223.<ref name="c2006">[http://www.insd.bf/Documents/Publications/INSD/Publications/Resultats_enquetes/Autres%20enq/Rapport_preliminaire_RGPH06.pdf National 2006 census final results] {{webarchive |url=https://web.archive.org/web/20150721185435/http://www.insd.bf/Documents/Publications/INSD/Publications/Resultats_enquetes/Autres%20enq/Rapport_preliminaire_RGPH06.pdf |date=21 July 2015 }}</ref> Emri i qytetit shpesh shkurtohet në ''Ouaga''.
 
Industritë kryesore të Ouagadougou janë përpunimi i ushqimit dhe tekstilet. Është një autostradë e shtruar në [[Niamey]], [[Niger]], në jug të Ganës dhe në jugperëndim të Bregut Fildishtë. Marketi më i madh në Ouagadougou dhe një nga marketet më të mëdhaja në Afrikën Perëndimore, i cila u dogj në vitin 2003 dhe që prej asaj kohe është rihapur.
 
==Klima==
Reshjet e shiu janë rreth 800 mm në vit. Sezoni i shiut është prej majit deri në tetor, ku temperatura mesatare është 28 °C. Sezoni i ftohtë është prej dhjetorit deri në janar, ku temperatura mesatare është 16 °C. Temperaturat maksimale gjatë sezonit të nxehtë, e cila është prej marsit deri në maj, mund të arrijnë deri në 43 °C.
 
Edhe pse Ouagadougou është larg ekuatorit, temperaturat në muajt e nxehta janë pak më të nxehta se sa në [[Bobo-Dioulasso]].
 
==Qeveria==
Zgjedhjet e para komunale janë mbajtur më 1956.
 
Ouagadougou qeveriset nga kryetari i cili detyra e tij është pesë vjeçare, dy këshilltarë të lartë dhe 90 këshilltarë.
 
Sipas regjistrimit të popullsisë më 2006, popullsia ishte vlerësuar të jetë 1,457,000 banorë, 48% meshkuj dhe 52% femra. Popullsia urbane ishte rreth 95% gjithsej dhe dendësia e popullsia ishte 6,727 banorë për kilometër katrorë.
 
==Arsimim==
Ouagadougou ka tre univesitete. Kolegji më i madh është [[Universiteti i Ouagadougous]], i cili u themelua në vitin 1974. Më 2010 ka pasur 40,000 studenta.<ref>Government of France, MINISTERE DES AFFAIRES ETRANGERES ET EUROPEENNES, AMBASSADE DE FRANCE AU BURKINA FASO, FICHE BURKINA FASO (Frëngjisht) http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/IMG/pdf/BURKINA_18-5-11__2_.pdf</ref>
 
Gjuha zyrtare në qytet është [[Gjuha frënge|frëngjishtja]]. Programi dygjuhësh në shkolla (frëngjishtja plus edhe një nga gjuhët lokale) u themelua në vitin 1994.
 
==Shëndetësia==
Ouagadougou ka spitale shtetërore dhe private. Dy spitalet shtetërore në qytet janë Hospitalier National Center Yalgado Ouedraogo (CHNYO) dhe Qendra Kombëtare e Spitalit Pediatrike Charles de Gaulle (CHNP-CDG), por ka edhe spitale private. Përkundër kësaj, popullsia lokale ende në masë të madhe mund të përballojë vetëm mjekësinë tradicionale vendore dhe "farmakopenë".<ref name="Com">Commune Ouagadougou.(2005). Mairie de Ouagadougou. Retrieved 19 March 2006 from http://www.mairie-Ouaga.bf</ref>
 
==Binjakëzimet==
{| class="wikitable"
|- valign="top"
|
*{{flagicon|CAN}} [[Kebeku (qytet)|Kebeku]], [[Kanada]]
*{{flagicon|FRA}} [[Lion]], [[Franca]]<ref name="Lyon">{{cite web|url=http://www.lyon.fr/vdl/sections/en/villes_partenaires/villes_partenaires_2/?aIndex=1|title=''Partner Cities of Lyon and Greater Lyon'' |publisher=2008 Mairie de Lyon|accessdate=17 July 2009}}</ref>
*{{flagicon|FRA}} [[Grenoble]], [[Franca]]
*{{flagicon|ITA}} [[Torino]], [[Italia]]
*{{flagicon|GHA}} [[Kumasi]], [[Gana]]
||
*{{flagicon|ITA}} [[San Miniato]], Italy
*{{flagicon|WAL}} [[Briton Ferry]], Wales
*{{flagicon|BEL}} [[Leuze-en-Hainaut]], Belgium
*{{flagicon|TUR}} [[Ankaraja]], [[Turqia]]
|}
 
==Referencat==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Qytete në Burkina Faso]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Afrikë]]
Anonymous user