Ndryshimi mes inspektimeve të "Republika Jugafrikane"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{coord|30|S|25|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAAfrika Jugore}}
'''Republika e Afrikës së Jugut''' është shtet në jugun e [[Afrika|Afrikës]]. Ndodhet në koordinatat 22 - 35° Jug dhe 17 - 33° Lindje dhe rrethohet nga [[Oqeani Atlantik]] dhe [[Oqeani Indian]]. Afrika e Jugut kufizohet me [[Namibia|Namibinë]], [[Botsvana|Botsuanën]], [[Zimbabvea|Zimbabvenë]], [[Mozambiku]]n dhe [[Suazilandia|Suazilandinë]] ndërsa [[Lesoto]] gjendet brenda kufijve të Afrikës Jugore.