Ndryshimi mes inspektimeve të "Ishujt Kanare"

1.826 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{për përmirësim}}
{{ShtetPrototip
| EMRIISHTETIT = Islas Canarias (në gjuhën spanjolle)
| EMRI NË SHQIP = Ishujt Kanare
| EMRIRASADHANORE = Ishujve Kanare
| SKEDA_FLAMURI = Flag of the Canary Islands.svg
| SEDA_FLAMURI_MADHESIA = 150x100x
| SKEDA_EMBLEMA = Coat of Arms of the Canary Islands.svg
| SKEDA_EMBLEMA_MADHESIA = 100x100x
| SKEDA_HARTA = [[Skeda:Locator map of Canary.png|thumb|300px|Ishujt Kanare]]
| SKEDA_HARTA_GJERESI = 150x150x
| MOTO_KOMBETARE =
| HIMNI_KOMBETARE =
| HIMNI_KOMBETARE_KENGA =
| KRYEQYTETI = [[Las Palmas]] dhe [[Shën Kruz de Tenerife]]
| KRYEQYTETI_LOCACIONI =
| QYTETI ME I MADH = [[Tenerife]]
| GJUHAZYRTARE = [[Gjuha spanjolle|spanjollishtja]]
| QEVERIA = Komunitet Autonom i Spanjës
| KRYEMINISTRI =
| MBRETI =
| EMRIIKRYEMINISTRIT =
| EMRIIKRYETARIT = Fernando Klavijo Batle
| DITAEAUTOMOMISË = 16 Gusht 1982
| SIPERFAQJA = 7,493 km²
| SIPERFAQJA_VENDI = i 13 në Spanjë
| SIPERFAQJA_UJE = 6 %
| KUFIA = 2,893 km
| ZEE =
| POPULLSIA = 2,101,924
| POPULLSIA_E_VITIT = 2016
| POPULLSIA_VENDI = 8 në Spanjë
| POPULLSIA_DENDESIA = 280 km²
| BPV =
| BPV_E_VITIT =
| BPV_PER_BANORE =
| IZHN =
| IZHN_I_VITIT =
| IZHN_VENDI =
| VALUTA =
| ZONA_KOHORE = [[UTC]]
| ZONA_KOHORE_NE_VERE = [[UTC+1]]
| CCTLD =
| SHENJE_DALLUESE =
| KODI_TELEFONIK =
| PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI_ISO = ES-CN
| ANETAR E =
| ANETAR =
}}
'''Ishujt Kanare''' (sp. Islas Canarias) janë nën administrimin [[Spanjë|spanjol]]. Emri vjen nga fjala latine ''Canis'', që do të thotë qen. Kanë një sipërfaqe prej 7.273 km2. Kryeqendrat administrative janë [[Santa Cruz de Tenerife]] në ishullin [[Tenerife]] dhe [[Las Palmas]] në ishullin [[Gran Kanaria]]. Paraqesin një urë tokësore në mes [[Europa|Europës]] dhe [[Afrika|Afrikës]] perëndimore. Bota antike greke mendonte që Kanaret janë si mbeturinë e [[Atlantida|Atlantidës]], tokës së përmbysur në [[Oqeani Atlantik|oqeanin Atlantik]] nga [[tërmeti]] i madh që ka ndodhur diku para 9000 vjetësh.