Dallime mes rishikimeve të "Kuçova"

595 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Për Këshillin Bashkia PS-ja ka fituar '''6''' nga '''25''' vende, PD-ja '''5''' vende, LSI-ja '''7''', PDR-ja '''1''', ndërsa partitë e tjera kryesore nga 1 vend.
 
== KANTIERIKantieri Ii NAFTËSnaftës, KUÇOVAKuçova DHEdhe KUÇOVARËTkuçovarët ==
Kuçova, nafta dhe naftëtarët e saj si motori i zhvillimit dhe ecjes para, janë ngushtësisht të lidhur me njeri tjetrin dhe me një histori krejt të veçantë jo vetëm për Shqipërinë por edhe më gjerë.
* Është kantieri i parë i naftës në Shqipëri, duke u bërë burimi i jetesës jo vetëm për vendasit por edhe për shumë të ardhur nga të gjithë krahinat e vendit, nga Saranda, Përmeti, Kolonja, Skrapari, Korça, Shkodra, Kukësi e Peshkopia, duke u bërë edhe shëmbull i mirë i bashkëjetesës dhe mbështetjes së njeri tjetrit.
Kjo është historia e naftëtarëve të Kuçovës dhe qytetit të tyre, të cilën duhet ta njohin të gjithë të rinjtë jo vetëm këtu në Kuçovë. Me të, duhet të mburret edhe gjithë vendi sidomos në periudhën e sotme që ka nevojë pikërisht për ringjalljen e këtyre vlerave të profesionalizmit të lartë, të arsimdashjes, të artdashjes dhe mbi të gjitha të dashurisë për vendin dhe patriotizmin e spikatur të kuçovarëve.
 
Unë jam i nderuar që nga shumë e shumë shokë të mij kuçovare, më është dhënë rasti të përmend këto vlera të rralla të Kuçovës dhe naftëtarëve të saj, të përkulem me respekt para kësaj tradite shembullore dhe unike dhe jam krenar që jam rritur këtu midis Jush. Ju siguroj se edhe në emër të Bashkimit Shqiptar të Gjeoshkencëtarëve dhe Inxhinierëve dhe Fakultettit të Gjeologjisë, do të bëjmë gjithçka mundim që Kuçova të nderohet dhe respektohet sa më gjerë.
 
Me rastin e 70 vjetorit të NNN Kuçovë
 
Prof. Dr. Gjergji FOTO
 
Tiranë, 12 shtator 2003
 
== Kuriozitet ==