Ndryshimi mes inspektimeve të "Shiu acidik"

4 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1730106 nga Zmarlind5
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.20.3 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.73.129.180.)
(Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1730106 nga Zmarlind5)
[[Skeda:shiu_acid.png|thumb|right|Formimi i shiut acidik]]
'''Shiu acid''' është një lloj [[shiu]] ose çdo formë tjetër [[reshje|reshjeje]] që ka nivel të pazakontë [[aciditeti]], dicka qeçka do të thotë se ka nivel të lartë të joneve të hidrogjenit ([[pH]] i ulët). Mund të shkaktojë efekte të dëmshme mbi [[bimët]], [[kafshët ujore]] dhe infrastrukturë. Shiu acid shkaktohet nga emetimi i dioksidit të [[squfuri]]t dhe oksidi i [[azoti]]t, të cilët bashkëveprojnë me molekulat e [[uji]]t në [[atmosfera|atmosferë]] dhe krijuar acide. Që në vitet 1970, qeveritë kanë bërë përpjekje për të ulur nivelin e dioksidit të [[squfuri]]t të çliruar në atmosferë, duke arritur rezultate pozitive. Oksidet e azotit mund të prodhohen natyrshëm nga goditjet e vetëtimave ndërsa dioksidi i squfurit nga shpërthimet [[vullkani|vullkanike]]. Kimikatet në shiun acid mund të shkaktojnë heqjen e bojës, gërryerjen e strukturave të çelikut tek urat dhe erozion të statujave prej guri.
 
== Krijimi i shiut acid ==