Ndryshimi mes inspektimeve të "Carlow (qark)"

2.267 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{coord|52.8306|N|6.9317|W|source:wikidata|display=title}}
{{Infobox vendbanim
|Emri = Carlow
|Emri në gjuhën vendase =
|Gjuha vendase =
|Lloji i vëndbanimit =
|Flamuri_figura =
|Flamuri_artikulli =
|Stema_figura = Carlow County Crest.svg
|Stema_artikulli = Stema
|Stema_gjerësia =
|Pamje =
|Përshkrimi i pamjes =
|Pamje_gjerësia =
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti = Irlanda
|Shteti federal =
|Rajoni =
|Provinca = [[Leinsteri]]
|SeksioniA-majtas1 = Kryeqyteti
|SeksioniA-djathtas1 = [[Carlow]]
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 89 600
|Popullsia = 54 612
|Popullsia_viti =
|Dendësia = 61
<!-- Të dhëna-->
|Targa = CW
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi =
|Kodi Postal =
|WebFaqja =
|E-Posta =
<!--Harta-->
|Harta_foto = Island of Ireland location map Carlow.svg
|Harta_foto_shënimi =
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta =
|CoordAddon =
|gjerësia =
|gjatësia =
}}
'''Carlow''' është një qark në provincën e [[Leinsteri]].
'''Qarku Carlow''' ([[Gjuha irlandeze|irlandisht]] : ''Contae Cheatharlach'') është një qark administrativ në [[Republika e Irlandës|Republikën e Irlandës]], ndodhet në juglindje të [[Irland|Irelandës]] në provincën [[Leinster]]. Qarku është quajtur sipas qytetit të tij më të madh: [[Carlow]] <br />.
[[Sipërfaqja]] e tij është {{njesi|896|km|2}} për {{njësi|54612|banorë}} (në 2011)
 
 
Carlow është një qark në provincën e [[Leinsteri]].
== Gjeografia ==
=== Qytetet e qarkut ===
* [[Ballon]], [[Borris]]
* [[Carlow]], [[Clonegal]], [[Clonmore]]
* [[Hacketstown]]
* [[Leighlinbridge]]
* [[Bagenalstown]], [[Myshall]]
* [[Nurney]]
* [[Rathvilly]]
* [[Tullow]]
 
 
[[Kategoria:Carlow (qark)]]