Ndryshimi mes inspektimeve të "Rami Malek"

15 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| Emri = Rami Malek
| image = Rami Malek in Hollywood, California.jpg
| përshkrimi = Malek tek premiera e ''[[Larry Crowne]]'' (2011)
| fotomadhësia =
| emër tjetër = Rami Said Malek
| datëlindja = {{birth date and age|12|5|1981}}<ref>{{cite web |url=https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:VG2N-9FW |title=Person Details for Rami Said Malek, "California Birth Index, 1905-1995" |work=familysearch.org }}</ref>
| vendlindja = [[Los Angeles]], [[California]], [[United States]]
| education = [[Bachelor of Fine Arts]]
| alma_mater = [[University of Evansville]]
| profesioni = Aktor
| vitet aktiv = 2004–present
}}
'''Rami Said Malek''' (i lindur më 12, 1981) është një aktor amerikan. Ai është i mirënjohur për rolin kryesor të Elliot Alderson në serinë televizive [[Mr.Robot (Serial televiziv)|Mr.Robot]], për të cilën ai fitoi Critics' Choice Award dhe ka marrë nominime për Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Award. Malek ka portretizuar edhe karaktere të tjerë në film dhe televizion, si Mbreti Ahkmenrah në trilogji Natë në Muzeun, The War at Home (2005–07), HBO miniseries The Pacific (2010), Larry Crowne (2011), Paul Thomas Anderson's The Master (2012), film i pavarur Ain't Them Bodies Saints (2013) dhe filmin i vlerësuar në mënyrë kritike Short Term 12 (2013).
[[File:Rami.Malek.2012.cropped.jpg|thumb|right|Malek në 2012 [[San Diego Comic-Con International]].]]
 
== Jeta ==
Malek ka lindur në [[Los Angeles]], [[Kalifornia|Kaliforni]], nga prindërit [[Egjiptianët|Egjiptiane]]. Ai është gjithashtu me origjinë të largët [[Grek|Greke]].<ref name="Buzzfeed">{{cite web |url=http://www.buzzfeed.com/alisonwillmore/the-hacker-heartthrob-from-mr-robot#.kjxM2PZZ4y |title=The Hacker Heartthrob From ''Mr. Robot'' Who Owned Summer TV |last=Willmore |first=Alison |work=[[BuzzFeed]] |date=August 26, 2015 |accessdate=August 26, 2015 }}</ref> Babai i tij ishte një ciceron në [[Kajro|Kajro]].<ref>{{cite news |url=http://www.nytimes.com/2015/08/26/arts/television/looking-back-on-mr-robot-and-a-season-of-hacker-drama.html |title=Looking Back on ''Mr. Robot'' and a Season of Hacker Drama |last=Drumming |first=Neil |work=[[The New York Times]] |date=August 28, 2015 }}</ref> Malek ka një vëlla binjak identik me emrin Sami; Rami është binjaku katër minuta me i madh se i vëllai. Ai ka gjithashtu një motër më të madhe. Malek mori pjesë në Notre Dame High School në Sherman Oaks, [[Kaliforni]]. U diplomua në Artet e Bukura në vitin [[2003]] nga Universiteti i Evansville në Evansville, Indiana.<ref>{{cite web |url=http://www.evansvilleliving.com/articles/local-stars|title=Local Stars: Film and TV stars who lived and breathed Evansville at some point in their lives |work=Evansville Living |accessdate=25 June 2015 }}</ref>
 
== Filmat ==
{| class="wikitable sortable"
|- style="background:#b0c4de; text-align:center;"
|}
 
=== Televizion ===
{| class="wikitable sortable"
|- style="background:#b0c4de; text-align:center;"
|}
 
=== Ka bërë zërin e ===
{| class="wikitable sortable"
|- style="background:#b0c4de; text-align:center;"
|}
 
== Çmime dhe nominime ==
{| class="wikitable sortable"
|-
|}
 
== Referenca ==
{{reflist|2}}
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Commons category}}
* {{imdb name|1785339}}
 
[[Kategoria:Lindje 1981]]
[[Kategoria:AktorAktorë]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]