Ndryshimi mes inspektimeve të "Uellsi"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Shtete Emblema hollësisht}}
{{Shtete Harta|Map Wales Location UK.jpg}}
{{Shtete Gjuha|[[Gjuha Angleze|anglishtja]], [[Gjuha Uellsishtee Uellsit|Uellsishtjauellsishtja]] }}
{{Shtete Kryeqyteti|Kardif}}
<!-- {{Shtete Qyteti| ? }}-->
{{Shtete Tabela Fund|Uellsi}}
 
'''Uellsi''' është një nga katër shtetet të cilat së bashku formojnë [[BM|Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]]. Gjindet në pjesën perëndimore të [[BM|Britanisë]] kontinentale, me [[Anglia|Anglinë]] në lindje kurse në perëndim [[Deti Irlandez|Detin Irlandez]] dhe [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në perëndim. Uellsi ka një popullatë të vlerësuar prej tre milion dhe është shtet bilingual, me [[Gjuha Angleze|Anglishtenanglishten]], e cila flitet nga shumica dhe [[Gjuha uellsishtee Uellsit|Uellsishtenuellsishten]], gjuha vendase.
 
Tradicionalisht vend [[Kelt]], një identitet i veçantë Uellsh shfaqet në shekullin e 15-të, pas largimit të Romakëve nga [[BM|Britania]].<ref name="Welshorigions">[[John Davies (historian)|Davies, John]], A History of Wales, Penguin, 1994, ''Welsh Origins'' pg 54, ISBN 0-14-014581-8</ref> Pushtimi i Eduardit në shekullin e 13-të solli shekuj të sundimit anglez, dhe Uellsi eventualisht u aneksua në sistemin juridik anglez me formimin e "Akteve Juridike në Uells 1535-1524", duke krijuar identitetin juridik i cili sot njihet me emrin [[Anglia dhe Uellsi]]. Politikat karakteristike Uellsiane u zhvilluan në shekullin e 19-të të cilat eventualisht çuan tek një juridik i transferuar dhe qeveri më [[1999]], me formimin e Parlamentit nacional Uellsian në [[Kardif]].