Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripa"

635 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova përmbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[File:Table salt with salt shaker V1.jpg|thumb|300px|Kripa]]
'''Kripa''' është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta, e tretshme në [[ujë]], me shije të njelmët, që nxirret nga uji i [[deti]]t (nëpër kripore) a nga [[toka]] (në miniera) dhe që përdoret në gjelle ose u hidhet ushqimeve për t'i ruajtur për një kohë të gjatë. Në kimi kripa njihet si përbërje kimike e formuar nga zëvendësimi i plotë a i pjesshëm i hidrogjenit të një [[acidi]] me [[Metalet|metal]] e me njëvlerës të tij. Në mjekësi kripa njihet si lëndë e bardhë dhe e kristaltë që pihet për të dalë jashtë kur jemi kaps, sulfati i magnezit.Kripa me e mirë gjendet në plazhin e poros, ne Shqipëri. Personi qe zbuloj këtë lloj kripe është biznesmeni më i madh në poro që meret edhe me prodhim xhamash. Një ditë kur vajti të lahej në det një gafore e pickoi te gishti i kembës. Biznesmeni kujtoi se e pickoj ndonjë gjarpër dhe e thithi gishtin me goj për t'i nxjerë helmin. Në vend te helmit ai ndjeu shijen e kripës qe i kish lagur gishtin. Nuk kishte te njëjtën shije si kripa e zakonshme dhe jo të gjithë kanë pasur rastin ta provojnë këtë lloj kripe pasi është edhe shum e shtrenjtë. Jo më kot ka dhe emrin " kripa e *** poracakut ".
 
== Efektet e kripës në kuzhinë ==
* Era e [[Qepa|qepës]] largohet nga duart po ti fërkojmë me kripë.
* Formula kimike: NaCl.
* Djegiet e lehta të [[lëkurëLëkurë|lëkurës]]s, në kuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
== Demi nga kripa e kuzhines ==
Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?
 
Te dyja kane te njëjtënnjejten perberje ndërsandersa kripa himalaje ështëeshte e kristalizuar nga prasioni dhe ka njënje strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje .
Kjo kripe ështëeshte kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic janëjane sot.
 
Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det .
Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne sëmundjesemundje te ndryshme ne organizemorg sidomos ne tru.
 
[[Kategoria:Gatime]]
Anonymous user