Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripa"

7 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.80.224.2) dhe riktheu rishikimin 1691395 nga Kurioziteti123
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 185.80.224.2) dhe riktheu rishikimin 1691395 nga Kurioziteti123)
* Era e [[Qepa|qepës]] largohet nga duart po ti fërkojmë me kripë.
* Formula kimike: NaCl.
* Djegiet e lehta të [[Lëkurë|lëkurëslëkurë]]s, në kuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
== Demi nga kripa e kuzhines ==
Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?
 
Te dyja kane te njejtennjëjtën perberje ndersandërsa kripa himalaje eshteështë e kristalizuar nga prasioni dhe ka njenjë strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje .
Kjo kripe eshteështë kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic janejanë sot.
 
Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det .
Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne semundjesëmundje te ndryshme ne orgorganizem sidomos ne tru.
 
[[Kategoria:Gatime]]