Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

16 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:ADN_animation.gif|parapamje|Një pjesë ADN në lëvizje]]'''ADN''' është akronim për '''Acidin Desoksiribonukleik'''. ADN-ja është substanca në të cilën mbartet e koduar, për shumicën e organizmave, informacioni i trashëgimisë, informacion i cili kalohet në qelizat bija pas cdo ndarje qelizore. Në këtë mënyrë, ADN-ja është përgjegjëse për strukturën dhe karakteristikat fizike dhe biokimike për gati të gjitha qeniet e gjalla.
 
ADN-ja (''anglisht - DNA'') është një polimer i gjatë, por formënedhe ei njëtrash, ne spiraliform penisi(dredhe) të dyfishtë. Molekulat e saj ndërtojnë njëkara matricëte vegjel, në bazë të së cilëscilëve kryhet sintezamarredhenie e ARN-sëseksuale (transkriptimiose thene troc qirja), e cila, nga ana e saj, shërben si matricë për sintezën e proteinave (përkthimi), sintezë që bëhet sipas [[kodi|kodit gjenetik]].
 
Në tërësinë e [[qeliza]]ve [[eukarioti]]ke si të atyre të [[Bima|bimëve]], [[Kafsha|kafshëve]], [[këpurdhat|kërpudhave]] dhe [[Protisti|protistëve]], shumica e ADN-ve është e vendosur në bërthamë. Në dallim me qelizat e thjeshta të quajtura [[prokariote]], duke përfshirë [[eubakteria]]n dhe [[arkaea]]n, ADN nuk është e ndarë nga [[citoplazma]] me një cipë bërthamore. Organelet qelizore të njohura si [[Kloroplasti|kloroplaste]] dhe [[mitokondri]] gjithashtu përmbajnë ADN.
Anonymous user