Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

24 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.21.147.235) dhe riktheu rishikimin 1708780 nga Mr Robot
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.21.147.235) dhe riktheu rishikimin 1708780 nga Mr Robot)
[[Skeda:ADN_animation.gif|parapamje|Një pjesë ADN në lëvizje]]'''ADN''' është akronim për '''Acidin Desoksiribonukleik'''. ADN-ja është substanca në të cilën mbartet e koduar, për shumicën e organizmave, informacioni i trashëgimisë, informacion i cili kalohet në qelizat bija pas cdo ndarje qelizore. Në këtë mënyrë, ADN-ja është përgjegjëse për strukturën dhe karakteristikat fizike dhe biokimike për gati të gjitha qeniet e gjalla.
 
ADN-ja (''anglisht - DNA'') është një polimer i gjatë, por edheformën ie trash,një nespirali form penisi(dredhe) të dyfishtë. Molekulat e saj ndërtojnë karanjë te vegjelmatricë, në bazë të së cilëvecilës kryhet marredheniesinteza seksualee (oseARN-së thene troc qirja(transkriptimi), e cila, nga ana e saj, shërben si matricë për sintezën e proteinave (përkthimi), sintezë që bëhet sipas [[kodi|kodit gjenetik]].
 
Pornhub.
Në tërësinë e [[qeliza]]ve [[eukarioti]]ke si të atyre të [[Bima|bimëve]], [[Kafsha|kafshëve]], [[këpurdhat|kërpudhave]] dhe [[Protisti|protistëve]], shumica e ADN-ve është e vendosur në bërthamë. Në dallim me qelizat e thjeshta të quajtura [[prokariote]], duke përfshirë [[eubakteria]]n dhe [[arkaea]]n, ADN nuk është e ndarë nga [[citoplazma]] me një cipë bërthamore. Organelet qelizore të njohura si [[Kloroplasti|kloroplaste]] dhe [[mitokondri]] gjithashtu përmbajnë ADN.