Dallime mes rishikimeve të "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo"

Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.65.99 dhe Harli wiki) dhe riktheu rishikimin 1668616 nga Flladimi
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.65.99 dhe Harli wiki) dhe riktheu rishikimin 1668616 nga Flladimi)
 
Komizmi i figurës së Zylos buron nga kontradikta themelore e karakterit të tij: ai i jep vetes të tjera vlera nga ato që i takojnë, duke menduar se hierarkia shtetërore është edhe hierarki meritash. Shoku Zylo është një nga qindra e qindra nëpunësit e mesëm të një aparati shtetëror me shumë instrumente. Ai nuk është pa merita pune, diçka ka bërë për të mirën e saj, por këto merita në peshoren e shoqërisë kanë rëndesë shumë më të vogël se në mendjen e Zylos.
Në të vërtetë Zylo Kamberi është një figurë tragjikomike. Veprimet e tij të bëjnë të qeshësh, po aq sa edhe të ndiesh keqardhje. Zyloja nuk është një burokrat poterexhi, bujëmadh, i zhurmshëm. Arroganca e tij është e heshtur. Prepotenca e tlj është me zë të ulët. Veprimet e tij përherë priren nga qëllime të mbara, por çojnë në gabime trashanike....!Kjo është një ndër veprat më të rëndesishme të Dritëro Agollit.Në moshen 85 vjeçare ndahet nga jeta nga një semundje e rëndë ne mushkri.
 
[[Kategoria:Romane shqiptare]]
3.727

edits