Ndryshimi mes inspektimeve të "One Piece"

66.272 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1761200 nga Marbott
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1761200 nga Marbott)
{| class="wikitable kartela" align="right" style="padding:5px;"
od
|-
od
| colspan= "2" style="text-align:center;" | '''One Piece'''
|-
| colspan= "2" | [[Skeda:Onepiece.jpg|250px|qendër]]
|-
| Titulli origjinal || ワンピース (Wan Pīsu)
|-
| Krijuesi || Eiichiro Oda
|-
| Publikuesi || Shūeisha
|-
| Publikuesi shqip || Seshpejti
|}
 
'''''One Piece''''' është një seri [[manga]] japoneze e shkruar dhe ilustruar nga [[Eiichiro Oda]]. Është serializuar në Weekly Shonen Jump që në 19 korrik 1997; kapitujt individual po publikohen në volume të pavarura nga Shueisha, me të parin të publikuar në 24 dhjetor 1997, dhe të 69-in në Mars 2013. ''One Piece'' ndjek aventurat e [[Monkey D. Luffy]], një djalë i ri trupi i të cilit fiton karakteristikat e gomës pasi ai ha padashur një [[Fruti i Djallit|Frut Djalli]], dhe ekuipazhit të tij të piratëve, të quajtur Piratët Kapele Kashtë. Luffy eksploron oqeanin në kërkim të thesarit më të madh të njohur si One Piece, me qëllim që të bëhet Mbreti Pirat.
od
 
Kapitujt janë përshtatur në një video të animuar në 1998, dhe në seri anime të prodhuar nga Toei Animation, që filloi të transmetohej në Japoni në 1999. Që atëherë, seria ka arritur mbi 595 episode. Përveç kësaj, Toei ka krijuar 11 filma të animuar, një OVA, dhe 5 emisione TV. Disa kompani kanë krijuar tipe të ndryshme produktesh si lojra me letra dhe një numër të madh [[video loja|video lojrash]].
od
 
Seria manga u liçensua për publikim në gjuhën angleze në Amerikën Veriore nga Viz Media, në Mbretërinë e Bashkuar nga Gollancz Manga, dhe në Australi dhe Zelandën e Re nga Madman Entertainment. Seria anime u liçensua nga Funimation Entertainment për një transmetim në Anglisht në Amerikën Veriore, edhe pse seria fillimisht u liçensua dhe u shpërnda nga 4Kids Entertainment.
od
 
Në 2008, ''One Piece'' u bë seria manga më e shitur.<ref name="comipress2008">{{cite web|url=http://comipress.com/article/2008/12/31/3733|title=Top Manga Properties in 2008 – Rankings and Circulation Data|publisher=ComiPress|accessdate=March 1, 2009}}</ref> Në 2010, Shueisha lajmëroi se shitën mbi 260 milion volume të mangas së One Piece deri tani; volumi 61 caktoi një rekord të ri për shitjen më të madhe fillestare të një libri në Japoni me 3.8 milion kopje (rekordi i mëparshëm ishte i volumit 60 me 3.4 milion kopje). Volumi 60 ishte libri i parë që shiti mbi 2 milion kopje në javën e hapjes të panairit të librit Oricon në Japoni. ''One Piece'' është aktualisht renditet si seria manga më e shitur.<ref name="Asia Pacific Arts">{{cite web | url = http://asiapacificarts.usc.edu/article@apa?one_piece_series_holds_dome_tour_in_osaka_tokyo_16431.aspx | title = One Piece series holds "Dome Tour" in Osaka, Tokyo | publisher=Asia Pacific Arts | date = February 24, 2011}}</ref> Ajo gëzon një rreth lexuesish të lartë, me më shumë se 280 milion volume të serive të shitura në Japoni deri në 2012. ''One Piece'' ka marrë lavdërime kritike të gjëra nga kritikët, kryesisht për artin, karakteret, humorin dhe historinë.
od
 
== Përmbajtja ==
od
 
:''{{Shiko gjithashtu|Lista e personazheve të One Piece}}''
od
 
''Pasuri, famë, fuqi. Një njeri mundi të fitonte gjithë të mirat e kësaj bote: Mbreti i Piratëve, Gold Roger. Fjalët e tij në prag të ekzekutimit shtynë shumë njerëz drejt detit. "Thesarin tim? Mund ta merrni po të doni! Kërkojeni! E kam lënë të gjithin '''atje'''!". Njerëzit në të gjithë botën nisen drejt "Grand Line" për të ndjekur ëndrrat e tyre. Bota padyshim ka hyrë në Epokën e Madhe të Piraterisë!'' <small>Hyrja e episodit të parë në shqip</small>
od
 
Seria fillon me fjalimin e [[Gol D. Roger]] para ekzekutimit të tij, fjalim i cili dërgon piratë të panumërt në kërkim të thesarit
od
të tij, One Piece.
 
22 vjet kanë kaluar nga ekzekutimi i Roger-it, dhe [[Monkey D. Luffy]], një pirat i ri, i frymëzuar nga idhulli i tij i fëmijërisë dhe pirati i fuqishëm [[Shanks|"Flokë-Kuqi" Shanks]], ka nisur një udhëtim nga oqeani Blu Lindor (East Blue) për të gjetur thesarin legjendar. Në një përpjekje për të organizuar ekuipazhin e tij, Piratët Kapele Kashte, ai bëhet shok me një shpatar të quajtur
od
[[Roronoa Zoro]] dhe sëbashku, ato nisen për të gjetur One Piece. Pas pak ata takojnë [[Nami]]n, një navigatore dhe hajdute; [[Usopp]], një snajper dhe gënjeshtar; dhe [[Sanji]]n, një kuzhinier feminist; dhe luftojnë me [[Kllouni Buggy|Kllounin Buggy]], [[Kapiteni Kuro|Kapitenin Kuro]] dhe [[Don Krieg]]. Më vonë, Luffy takon [[Arlong]]un, një njeri-peshk dhe pjesëtar i mëparshëm i Piratëve të Diellit, i cili mendon se njerëzit-peshq janë superiorë ndaj njerëzve. Pasi Luffy mund Arlongun, Nami bashkohet me ekuipazhin e Luffyt dhe [[Marina]] vendos një çmim për kokën e Luffyt. Pasi mbërrijnë në Grand Line, grupi takon [[Nefeltari Vivi]]n, një princeshë që do të shpëtojë vendin e saj, Mbretërinë Alabasta, nga krimi i sindikatës [[Baroque Works]]. Ato më vonë marrin me vete edhe doktorin dhe drerin verior antropomorf [[Tony Tony Chopper]].
 
Piratët Kapele Kashte shkojnë në Alabasta, dhe luftojnë me Baroque Works dhe drejtuesin e tyre, [[Crocodile]]. Luffy përfundimisht e mund Crocodile-in dhe çliron Alabastën. Pak më pas, [[Nico Robin]], një arkeologe dhe ish-pjesëtare e Baroque Works bashkohet me ekuipazhin e Luffyt. Ato takojnë Mjekërziun, ëndrra e të cilit është gjithashtu të bëhet Mbreti Pirat. Pasi shkojnë tek ishulli në qiell, Skypiea, ekuipazhi përfshihet në luftën mes Skypieanëve dhe Shandorianëve, gjë që çon në betejën me drejtuesin e ishullit, Enel, i cili ka fuqinë e vetëtimës. Luffy mund Enelin dhe lufta mbaron. Së shpejti ekuipazhi takon admiralin e Marinës, [[Aokiji]]n, i cili tregon se Robin ishte përfshirë në kërkimin e Poneglyph, që janë gurë me shënime të lënë mbrapa nga një qytetërim i vjetër. Grupi shkon në Water 7, ku përballet me robotin dhe ndërtuesin e anijeve, [[Franky]]n. Por, [[Cipher Pol No. 9]], agjensia e inteligjencës së [[Shteti Botëror|Shtetit Botëror]] kap Robin, dhe Piratët Kapele Kashte bashkohen me Franky-n dhe i deklarojnë luftë Shtetit Botëror, duke rezultuar në beteja me CP9. Pas betejave, ekuipazhi shpëton Robin-in dhe Franky bashohet me ekuipazhin. Pak më pas, ekuipazhi ndihmon një skelet muzikant të quajtur Brook të gjejë hijen e tij, e cila është vjedhur nga [[Gecko Moriah]].
od
 
Ekuipazhi përgatitet për të lundruar në Botën e Re, gjysmën e dytë të Grand Line, pasi zbarkojnë në Arkipelagun Sabaody. Ndërkohë ato bëhen shokë me [[Silvers Rayleigh]], një ish-pjesëtar i ekuipazhit të Roger-it, i cili do ia mbështjellë anijen për të udhëtuar nën ujë. Ekuipazhi shpërndahet gjatë një beteje me Bartholomew Kuma në Arkipelagun Sabaody, dhe Luffy dërgohet në një ishull vetëm me femra, Amazon Lily. Kur merr vesh se vëllai i tij i madh [[Portgas D. Ace]] është burgosur në burgun e shtetit Impel Down, Luffy shkon atje dhe liron shumë persona nga burgu, duke përfshirë njeriun-peshk [[Jimbei]]. Luffy merr vesh se Portgas D. Ace është dërguar në Marineford për tu ekzekutuar. Kështu fillon një luftë midis Marinës dhe një grupi piratësh të drejtuar nga pirati legjendar [[Mjekërbardhi]]. Në kaosin e luftës, Mjekërbardhi dhe Ace vriten. Nga sugjerimi i Rayleigh-t, Luffy dhe Kapele Kashtët i nënshtrohen një stërvitjeje rigoroze, disa prej tyre edhe nën mbikëqyrjen e disa figurave të famshme.
od
 
Pas rreth dy vjetësh, ekuipazhi rigrupohet tek Arkipelagu Sabaody dhe udhëton në Ishullin e Njerëzve-peshq për të hyrë në Botën e Re. Gjatë kësaj kohe, një grup piratësh njerëz-peshq shfaqen, duke kërkuar superioritet ndaj njerëzve, dhe bëjnë një grusht shteti për të vendosur fatin e ishullit. Por, pasi Nami fal Jimbey për çlirimin e Arlongut në Blu Lindor, Kapele Kashtët mundin piratët njerëz-peshq dhe shpëtojnë ishullin. Kapele kashtët largonen nga Ishulli i Njerëzve-peshq dhe më në fund mbërrijnë në Botën e Re, por jo pa filluar një armiqësi me një nga katër piratët më të fortë në Botën e Re, Big Mom. Pasi hyjnë në ishullin gjysmë të djegur dhe gjysmë të ngrirë, Punk Hazard, ekuipazhi takon [[Trafalgar Law]], dhe formojnë një aleancë për të mundur katër piratët më të fortë në botën e re para se të hyjnë në betejë me kllounin Caesar, që ka në plan të përdorë një armë të shkatërrimit në masë. Pasi mundin Caesar-in, aleanca shkon në Dressrosa, me një qëllim për të shkatërruar fabrikën Smiles, si hapi i ardhshëm për të mundur një tjetër nga katër piratët më të fortë, Kaido-n.
od
 
Pasi mbërrijnë në Dressrosa, Luffy vendos të hyjë në një kampionat në Corrida Colliseum, ku çmimi është Fruti i Djallit i vëllait të tij Ace, Fruti Mera-Mera. Kur Luffy hyn në Corrida Colliseum ai takon vëllau e tij te madh Sabo, dhe ndërron vendin me të. Pastaj Sabo, perdor Haki dhe fiton betejën. Ai merr çmimin dhe fiton frutin e vëllaut të tij te vogël Ace.
od
 
== Bota ==
od
[[Skeda:Onepiece-welt (2).png|parapamje|Bota]]
Bota e ''One Piece'' është e banuar nga njerëz dhe disa raca tjera, duke përfshirë hibridët si sirenat dhe njerëzit-peshq, dhe gjigandët. Është e mbuluar nga dy oqeanë të mëdhenj, të cilët janë të ndarë nga një masiv malor i quajtur Red Line.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=ヤルキマン·マングローブ|series=One Piece|volume=51|title=[[11人の超新星]]|isbn=978-4-08-874563-3|date=September 2008}}</ref> Grand Line, një det që shtrihet pingul me Red Line, i ndan edhe më tej në 4 dete: Blu Verior, Blu Lindor, Blu Perëndimor dhe Blu Jugor.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=リヴァースマウンテン|page=36|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref> Përreth Grand Line janë dy rajone të quajtur Breza të Qetë, në të cilët nuk fryn pothuajse fare erë, nuk ka rryma detare dhe janë vend riprodhimi për disa krijesa deti të quajtura neptunianë (mbretër deti). Për shkak të kësaj, brezat e qetë janë barriera shumë efektive për ata që duan të hyjnë në Grand Line.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=リヴァースマウンテン|pages=38–43|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref> Ndërsa anijet e marinës, duke përdorur gurë deti (kairoseki) për të maskuar prezencën e tyre, mund të kalojnë<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=その海の名は|pages=52–53|series=One Piece|volume=45|title=[[心中お察しする]]|isbn=978-4-08-874314-1|date=March 2007}}</ref>, shumica e anijeve duhet të kalojnë kanalet e Reverse Mountain, një mal tek kryqëzimi i parë i Grand Line me Red Line. Ujë deti prej secilit nga 4 detrat ngjitet në atë mal dhe bashkohet në majë, për të rrjedhur gjatë një kanali të pestë për tek gjysma e parë e Grand Line<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=リヴァースマウンテン|pages=44–45|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref>. Gjysma e dytë e Grand Line, përtej kryqëzimit të dytë me Red Line, njihet gjithashtu si Bota e Re.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=その海の名は|pages=55–56|series=One Piece|volume=45|title=[[心中お察しする]]|isbn=978-4-08-874314-1|date=March 2007}}</ref>
 
Moti dhe rrjedhat në detin e hapur në Grand Line janë jazhtëzakonisht të paparashikueshme, ndërsa në afërsi të ishujve, klima është më e qëndrueshme<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=ね|pages=116–117|series= two piece|volume=15|title=[[まっすぐ!!!]]|isbn=4-08-873009-7|date=September 2000}}</ref>. Ajo që e bën edhe më të vështirë të orientohesh është fakti se busullat e zakonshme nuk funksionojnë atje<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=記録指針|pages=116–117|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref>. Një busull e veçantë e quajtur Log Pose duhet të përdoret.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=記録指針|page=118|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref>
od
Log Pose-i funksionon duke u drejtuar nga fusha magnetike e një ishulli dhe më pas duke u drejtuar tek pasardhësi.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=記録指針|page=119|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref> Koha që ai të fiksohet varet nga ishulli.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=歓迎の町|page=146|series=One Piece|volume=12|title=[[伝説は始まった]]|isbn=4-08-872822-X|date=February 2000}}</ref> Ky proçes mund të tejkalohet duke përdorur një Eternal Pose, një Log Pose i veçantë që është i drejtuar tek një ishull në mënyrë të përhershme dhe nuk ndryshon drejtim kurrë.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=大丈夫!!!|pages=98–99|series=One Piece|volume=13|title=[[大丈夫!!!]]|isbn=4-08-872863-7|date=April 2000}}</ref>
 
Bota e ''One Piece'' është e mbushur me [[Anakronizmi|anakronizma]], si Kërmijtë Transponder (Den-Den Mushi), kafshë të ngjashme me kërmijtë që mund të lidhen me pajisje elektronike dhe të funksionojnë si telefona me tastierë rrotulluese<ref name="Volume 11">{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=二人目|pages=74–75|series=One Piece|volume=11|title=[[東一番の悪]]|isbn=4-08-872797-5|date=December 1999}}</ref>, faks<ref name="Volume 11"/>, kamera mbikëqyrjeje<ref name="Volume 54">{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=|series=One Piece|volume=54|title=[[もう誰にも止められない]]|isbn=978-4-08-874662-3|date=June 2009}}</ref> dhe pajisje të ngjashme<ref name="Volume 54"/>. Dial-et, [[guaskat]] e disa kafshëve që jetojnë në qiell, mund të përdoren për të mbajtur erë, tinguj, imazhe, nxehtësi dhe gjëra të tilla, dhe kanë përdorime të shumta.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=ダイアル·エネルギー|pages=72–76|series=One Piece|volume=26|title=[[神の島の冒険]]|isbn=4-08-873336-3|date=December 2002}}</ref>
od
 
'''<u><big>Frutat e Djallit</big></u>'''
od
 
Një Frut Djalli është një tip fruti i cili, kur e ha, i jep një lloj fuqie personit që e hëngri.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=悪魔の実|series=One Piece|volume=3|title=[[偽れぬもの]]|isbn=4-08-872569-7|date=June 1998}}</ref> Ka tre kategori Frutash Djalli.<ref name="Oda 86">{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|page=86|series=One Piece|volume=30|title=[[狂想曲]]|isbn=4-08-873502-1|date=October 2003}}</ref> Frutat Zoan lejojnë përdoruesin të transformohet krejtësisht ose pjesërisht në një kafshë të caktuar.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=Rumble!!|pages=71–72|series=One Piece|volume=17|title=[[ヒルルクの桜]]|isbn=4-08-873073-9|date=February 2001}}</ref> Frutat Logia i japin përdoruesit kontroll dhe e lejojnë "të ndryshojë strukturën e trupit të tij në fuqitë e natyrës".<ref name="Oda 86"/> Paramecia është një kategori e frutave që i jep përdoruesit aftësi mbinjerëzore.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|page=146|series=One Piece|volume=35|title=[[「水の都」ウォーターセブン]]|isbn=4-08-873638-9|date=August 2004}}</ref> Ato thuhet të jenë mishërimi i vetë Djallit të Detit, dhe si rezultat, përdoruesit e Frutave të Djallit nuk mund të notojnë në ujë deti, sepse "urrehen nga deti".<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=Romance Dawn —冒険の夜明け—|series=One Piece|volume=1|title=[[Romance Dawn —冒険の夜明け—]]|isbn=4-08-872509-3|date=December 1997}}</ref> Edhe kur janë pjesërisht të zhytur në ujë deti, ato humbasin fuqinë dhe koordinimin, edhe pse disa aftësi mbeten, si përshembull Luffy që mund të zgjatet pasi është zhytur i tëri. Uji i "lëvizshëm", si shiu dhe dallgët nuk kanë të njëjtin efekt.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=Shueisha|first=Eiichiro|last=Oda|chapter=解放|page=177|series=One Piece|volume=19|title=[[反乱]]|isbn=4-08-873133-6|date=July 2001}}</ref>
od
 
Haki (Ambicie) është një aftësi të cilën e zotëron çdo person në botën e One Piece, edhe pse është e pazbuluar tek shumica. Ajo ka tre variante: Haki i Observimit lejon të ndjesh prezencën e qenieve të tjera dhe të parashikosh lëvizjet e tyre. Haki i Armatimit lejon personin të mbështjellë pjesë të trupit madje edhe objekte me një forcë të ngjashme me një armaturë të padukshme që zotëron aftësi mbrojtëse/sulmuese, që gjithashtu lejon përdoruesin të dëmtojë përdorues të Frutave të Djallit. Haki i rrallë i Mbretit Suprem i jep personit fuqi të frikësojë ose ti hedhë pa ndjenja personat me vullnet të dobët.
od
 
== Prodhimi ==
od
 
Gjatë punës si asistent i Nobuhiro Watsuki, Eiichiro Oda filloi të shkruante ''One Piece'' në 1996.<ref name="wanted">{{cite book|language=Japanese |publisher=Shueisha|last=Oda|first=Eiichiro|title=Wanted!|page=202|isbn=978-4-08-872631-1|date=November 1998}}</ref> Që aty, filloi si tre histori me titull ''Romance Dawn''<ref name="wanted" />, i cili përdoret më vonë edhe si titulli i volumit dhe kapitullit të parë të ''One Piece''. Këto dy histori paraqitën personazhin Luffy, dhe përfshinin elemente që do të shfaqeshin më vonë në serinë kryesore. E para nga këto histori u publikua në gusht 1996 në një botim special të ''Shonen Jump'' dhe më vonë në ''One Piece Red''. E dyta u publikua në botimin 44 të Shonen Jump në 1996 dhe u ribotua në 1998 në koleksionin e historive të shkurtra të Oda-s, ''Wanted!''.<ref name="RomanceDawn Animated">{{cite web |url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-07-10/one-piece-prototype-romance-dawn-to-be-animated |title=One Piece's 'Prototype' Romance Dawn to be Animated |publisher=[[Anime News Network]] |date=July 10, 2008 |accessdate=August 22, 2008 }}</ref>
od
 
Oda fillimisht planifikoi që ''One Piece'' të zgjaste 5 vjet, dhe e kishte planifikuar fundin, por filloi ti pëlqente aq shumë historia që ta përfundonte për aq kohë, dhe tani nuk e ka idenë se sa kohë do duhet për të mbërritur atë pikë.<ref name="SBS1">{{cite book |last=Oda |first=Eiichiro |title=[[海賊 VS CP9]] |series=One Piece |date=July 2006 |publisher=Shueisha |language=Japanese |isbn=4-08-874127-7 |page=126 }}</ref> Gjithsesi, autori tha, në korrik të 2007, se fundi do të jetë i njëjti që kishte planifikuar që nga fillimi dhe është i përkushtuar të vazhdojë deri në fund, sado vite që t'i duhen.<ref name="Yomiuri-Oda">{{cite web |url=http://www.yomiuri.co.jp/book/news/20070725bk07.htm |archiveurl=http://web.archive.org/web/20080621032029/http://www.yomiuri.co.jp/book/news/20070725bk07.htm |archivedate=June 21, 2008 |title=「ONE PIECE」尾田栄一郎さんに聞く |accessdate=July 25, 2007 |first=Kanta |last=Ishida |date=July 25, 2007 |work=Yomiuri Shimbun |location=Japan |language=Japanese }}</ref>
od
 
Kur krijon një Frut Djalli, Oda mendon për diçka që do të plotësonte një dëshirë njerëzore; ai shtoi se nuk do kishte kuptim të vizatonte një Frut Djalli në qoftë se pamja e frutit nuk josh personin për ta ngrënë.<ref name="FansChat32">"Fans Chat with Oda Sensei!" Shonen Jump #84. Volume 7, Issue 12. December 2009. 32.</ref> Emrat e shumë sulmeve dhe koncepteve në manga formohen nga lojra fjalësh. Emrat e teknikave të Luffy-t, Sanji-t, Chopper-it, Robin-it dhe Franky-t shpesh përzihen me gjuhë të tjera, dhe emrat e disa teknikave me shpata të Zoro-s janë të planifikuara si shaka; për shembull disa prej tyre duken të frikshme kur lexohen me shikim, por tingëllojnë si lloje ushqimi kur lexohen me zë (si teknika Onigiri, që shkruhet si ''prerja e djallit'' por shqiptohet si një lloj ushqimi japonez). Eisaku Inoue, drejtuesi i animimit, tha se krijuesit nuk përdoren shkrimet ''kanji'' për teknikat në anime pasi "do kishin përgjysmuar numrin e të qeshurave."<ref name="KonosukeUdaEisakuInoueInterview"/> Gjithsesi, Konosuke Uda, drejtuesi, tha se krijuesit "e kanë bërë anime-n shumë të ngjashme me manga-n".<ref name="KonosukeUdaEisakuInoueInterview">{{cite journal|year=2007|month=December|journal=[[Shonen Jump (magazine)|Shonen Jump]]|volume=5|issue=12|page=198|publisher=Viz Media}}</ref>
od
 
Oda ishte i "ndjeshëm" për sa i përket përkthimit.<ref>{{cite web|url=http://manga.about.com/od/mangaartistswriters/a/JasonThompson.htm|title=Interview: Jason Thompson: Manga Editor and Author of Manga: The Complete Guide|first=Deb|last=Aoki|publisher=[[About.com]]|accessdate=October 16, 2009}}</ref> Versioni anglez i mangas së ''One Piece'', në shumë raste përdor një [[onomatopeja|onomatope]] për shume onomatope të përdorura në versionin japonez. Për shembull, "saaa" (tingulli i shiut të pakët, pothuajse mjegull) dhe "zaaa" (tingulli i shiut të madh) përkthehen të dyja si "fshhhhhh".<ref>{{cite journal|year=2009|month=September|journal=[[Shonen Jump (magazine)|Shonen Jump]]|volume=7|issue=9|page=228|publisher=Viz Media}}</ref> Ndryshe nga artistët e tjerë të mangave, Oda vizaton çdo gjë që lëviz (duke përfshirë turmat, kafshët, tymin, retë dhe oqeanin) vetë, për të krijuar një pamje konsistente duke lënë stafin e tij të vizatojë sfondet të bazuar në skicat e tij.<ref>{{cite book|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|first=Eiichiro|last=Oda|page=108|series=One Piece|volume=52|title=[[ロジャーとレイリー]]|isbn=978-4-08-874602-9|date=December 2008}}</ref>
od
 
==Media==
od
===Manga===
E shkruar dhe e ilustruar nga Eiichiro Oda, ''One Piece'' është serializuar në Weekly Shonen Jump që në 19 korrik 1997. Kapitujt janë publikuar në volume nga Shueisha që në 24 dhjetor 1997.<ref name="JPv1">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0r7fM9|archivedate=March 22, 2009|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-872509-3&mode=1|title=One Piece/1|publisher=Shueisha|accessdate=March 22, 2009|language=Japanese}}</ref> Deri më 8 prill 2013, janë bërë 704 kapituj dhe 69 volume.<ref>[http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-870531-6&mode=1 ONE PIECE/68| 尾田 栄一郎| ジャンプコミックス|BOOKNAVI|集英社]. Books.shueisha.co.jp. Retrieved on 2012-12-13.</ref>
 
Seria ''One Piece'' u liçensua për shitje në gjuhën angleze nga Viz Media, e cila publikon përshtatjen në anglisht të serive, me kapituj në Shonen Jump amerikan që në fillimin e revistës në nëntor 2002, dhe në volume që në qershor 2003.<ref name="IC Premiere Titles">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fSzYWfNJ|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.icv2.com/articles/news/1696.html|title=Shonen Jump Line-up Tied to Cartoon Network|publisher=ICv2|date=August 7, 2002|accessdate=March 22, 2009}}</ref><ref name="IC First Issue">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fSzfdxpS|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.icv2.com/articles/news/2124.html|title=Shonen Jump #<!-- no reformatting -->1 in Third Printing|publisher=ICv2|date=December 10, 2002|accessdate=March 22, 2009}}</ref><ref name="ENv1">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0w0ejR|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.amazon.com/dp/B001TMQKMU/ |title=One Piece, Volume 1|publisher=Amazon.com|accessdate=March 22, 2009}}</ref> Në 2009, Viz Media, lajmëroi se do nxirrte në shitje 5 volume për çdo muaj gjatë gjysmës së parë të 2010. Në Mbretërinë e Bashkuar, volumet u publikuan nga Gollancz Manga, duke filluar në Mars 2006,<ref>{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fTCyxDDW|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Manga-Eiichiro-Oda/dp/0575078685|title=One Piece Volume 1|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|0575078685|country=uk}}}}</ref> derisa Viz Media e zëvëndësoi pas volumit 14.<ref>{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fSzlZf63|archivedate=March 22, 2009|title=One Piece Volume 14|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-14-Abandoned-Manga/dp/0575081023|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|0575081023|country=uk}}}}</ref><ref>{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0dpGCs|archivedate=March 22, 2009|title=One Piece: Romance Dawn v. 1|url=http://www.amazon.co.uk/One-Piece-Romance-Dawn-v/dp/1569319014|publisher=Amazon.com|id={{ASIN|1569319014|country=uk}}}}</ref> Në Australi dhe Zelandën e Re, volumet në anglisht janë shpërndarë nga Madman Entertainment që më 10 nëntor 2008.<ref name="madman">{{cite web|archiveurl=http://www.webcitation.org/5fT0ll4Oc|archivedate=March 22, 2009|url=http://www.madman.com.au/actions/catalogue.do?releaseId=11411&method=view|title=One Piece (Manga)|accessdate=March 22, 2009|publisher=Madman Entertainment}}</ref> Në Poloni, Japonica Polonica Fantastica publikon mangan. Deri në qershor 2011, 3 volume janë publikuar.<ref>{{cite journal |url=http://manga.tanuki.pl/strony/manga/295-one-piece/tomy/1150/rec/386 |title=One Piece tom 4|author=Chudi |date=June 22, 2011|journal=Tanuki.pl |volume=2124 |publisher=Małgorzata Kaczarowska |accessdate=July 9, 2011 |issn=1898-8296 |language=Polish}}</ref>
od
 
===OVA===
od
Tre OVA (Original Video Animation - Video të animuara origjinale) kanë dalë në shitje në Japoni. E para, ''One Piece: Defeat The Pirate Ganzack!'', u prodhua nga Production I.G për Jump Super Anime Tour të 1998. Është 29 minuta e gjatë edhe paraqet dizajnet e personazheve nga Hisashi Kagawa. Luffy, Nami dhe Zoro janë sulmuar nga një përbindësh deti që shkatërron varkën e tyre dhe i shpërndan ata. Luffy gjendet në bregdetin e një ishulli, ku shpëton një vajzë të vogël, Medaka-n, nga dy piratë. Të gjithë banorët, duke përfshirë të atin e Medaka-s, janë marrë si skllevër nga Ganzack dhe ekuipazhi i tij. Pasi merr vesh se Ganzack gjithashtu kishte marrë edhe të gjitha ushqimet, Luffy dhe Zoro nxitojnë ti marrin përsëri. Ndërsa luftojnë piratët, njëri prej tyre grabit Medaka-n. Një betejë fillon mes Luffy-t dhe Ganzack, duke përfunduar në kapjen e Luffyt. Ndërkohë, Zoro detyrohet të dorëzohet pas kërcënimit se do ti vrasin të gjithë banorët. Banorët fillojnë të luftojnë me piratët, dhe ndërkohë Nami liron tre pengjet. Ganzack mund rebelimin dhe zbulon anijen e tij luftarake. Tani është në dorë të kapele kashtëve të mundin piratin Ganzack dhe ta ndalojnë të shkatërrojë ishullin. Skuadra e kapele kashtëve përfshin Luffyn, Namin, Zoron, Usopp-in, Sanjin, Chopper-in, Robin-in, Frankyn dhe Brook-un.
 
OVA e dytë, ''One Piece: Romance Dawn Story'', u prodhua nga Toei Animation në korrik 2008 për Jump Super Anime Tour.<ref name="RomanceDawn Animated" /><ref name="Jumpfesta">{{cite web|url=http://www.jumpfesta.com/anime/anime-info/anime_op.html|archiveurl=http://web.archive.org/web/20080822023326/http://www.jumpfesta.com/anime/anime-info/anime_op.html|archivedate=August 22, 2008|title=Jump Super Anime Tour&nbsp;— Great Gathering of Jump-Heroes |accessdate=July 28, 2008|language=Japanese}}</ref> Është 34 minuta i gjatë dhe i bazuar në versionin e parë të ''Romance Dawn'', por përfshin piratët kapele kashtë deri te Brook dhe anijen e tyre të dytë, Thousand Sunny. Në kërkim për ushqim, Luffy arrin te një qytet port, duke mundur një pirat të quajtur Crescent Moon Gally rrugës. Ai takon një vajza të quajtur Silk në qytet, e cila ishte braktisur kur kishte qenë fëmijë nga disa piratë që sulmuan vendin, dhe ishte rritur nga kryetari i qytetit, prandaj ajo e vlerëson qytetin si "thesarin" e saj. Banorët mendojnë se Luffy është Gally dhe e kapin, pak para ardhjes së Gally-t të vërtetë. Gally e hedh Luffyn në det, por Silk e shpëton dhe Luffy shkon të luftojë me Gally-n. Ekuipazhi i tij vjen për ta ndihmuar, dhe ata arrijnë të marrin përsëri thesarin e qytetit, marrin ca ushqim, dhe shkatërrojnë anijen e Gally-t. Më vonë ka dalë në shitje si DVD, së bashku me ''Dragon Ball: Yo! Son Goku and His Friends Return!!'' dhe ''Tegami Bachi: Light and Blue Night'', që ishte e disponueshme vetëm për japonezët.<ref>{{cite web |url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-22/new-db-tegami-bachi-romance-dawn-anime-dvd-offered |title=New DB, Tegami Bachi, Romance Dawn Anime DVD Offered |accessdate=2012-12-12 |publisher=[[Anime News Network]] |date=2008-12-12}}</ref>
od
 
OVA e tretë, ''One Piece Film Strong World: Episode 0'', është versioni i animuar i speciales manga të ''One Piece'' të quajtur "Kapitulli 0" i cili tregon si ishin gjërat para dhe pas vdekjes së Roger-it. është gjithashtu kapitulli hyrës për filmin e 10-të, ''Strong World''.
od
 
===Seria Anime===
od
Toei Animation prodhoi një seri televizive anime të bazuar në manga, gjithashtu të quajtur ''One Piece''. Seria u shfaq për herë të parë në Japoni në Fuji Television më 20 tetor 1999. Që atëhere, seria ka arritur më shumë se 500 episode dhe është eksportuar në shumë vende të botës.
 
Në 2004, 4Kids Entertainment mori liçensën për shitjen e One Piece në Amerikën Veriore. Këtij dublimi iu reduktua shumë përmbajtja, si dhe gjatësia; duke i reduktuar 143 episodet e para në 140. Cigaret e Sanji-t, për shembull, u kthyen në lëpirëse,<ref name="ann-sanji">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2004-09-02/4kids-announces-fox-box-schedule|title=4Kids Announces Fox Box Schedule|accessdate=November 20, 2008|date=September 2, 2004|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> dhe "lëkura e një pirati të zi u shndërrua në një ngjyrë të bardhë/mulate".<ref name="ann-blackwhite">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2005-08-26/white-pirates-black-pirates|title=White Pirates, Black Pirates?|accessdate=November 20, 2008|date=August 26, 2005|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Premiera e serisë në Shtetet e Bashkuara ishte më 18 shtator 2004 në rrjetin televiziv Fox në bllokun Fox Box, dhe më vonë në Cartoon Network në bllokun Toonami në prill 2005. 4Kids deklaroi në dhjetor 2006 se e kishte anulluar këtë projekt.<ref>{{Cite journal|title=Pirate King's last stand |work=Newtype USA |publisher=A.D. Vision |volume=6 |issue=2 |page=p. 118 |month=February |year=2007 |issn=1541-4817 }}</ref> Në korrik 2010, një intervistë u dha ndërmjet Rrjetit të Lajmeve për Anime (Anime News Network) dhe Mark Kirk, zëvëndës presidentit të medias digjitale të 4Kids Entertainment. Në këtë intervistë, Kirk shpjegoi se 4Kids e mori ''One Piece'' me një marrëveshje së bashku me disa anime të tjera, dhe se kompania nuk shikoi asnjë prej serive para se ta merrte. Megjithatë, pasi 4Kids kuptoi se ''One Piece'' nuk përshtatej me atë moshë të popullsisë që ata mendonin, kompania vendosi ta redaktojë atë në formën e një serie më të orientuar për fëmijë derisa të kishin një mundësi që ta lëshonin liçensën ligjërisht. Kirk tha se eksperienca në prodhimin e ''One Piece'' "prishi reputacionin e kompanisë". Që nga ai aksident, 4Kids krijoi një strukturë më strikte rregullash, kontrollesh dhe balancimesh për të vendosur cilat anime kërkon kompania.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/anncast/2010-07-22|title=Kirk Up Your Ears|publisher=Anime News Network|date=July 22, 2010|accessdate=September 23, 2010}}</ref>
od
 
Pas dublimit nga 4Kids në 2007, Funimation Entertainment filloi prodhimin e ''One Piece'' në anglisht. Në një intervistë me aktorin e zërit Christopher Sabat, Sabat deklaroi se Funimation ka qenë i interesuar të merrte ''One Piece'' që në fillim, dhe prodhoi një "episod provë", në të cilin Sabat luajti rolin e personazhit [[Helmeppo]] dhe Eric Vale luajti rolin e personazhit kryesor, [[Luffy]]t (më vonë ato vazhduan të bënin zërat e [[Roronoa Zoro]]s dhe [[Sanji]]t, respektivisht).<ref>{{cite web|first=Zach|last=Logan|date=December 18, 2010|url=http://onepiecepodcast.com/2010/12/18/episode-148-the-mute-button-chris-sabat/|title=The Unofficial One Piece Podcast, Episode 148|accessdate=January 4, 2011|publisher=The Unofficial One Piece Podcast}}</ref> Pasi krijoi një dublim të ri në anglisht, që kishte redaktime minimale në krahasim me dublimin e 4Kids, kompania nxori në shitje kompletin e parë të paredaktuar të DVD-ve me dy gjuhë, që përmbante 13 episode, më 27 maj, 2008.<ref>{{cite web|first=Bryce|last=Coulter|date=June 5, 2008|url=http://www.mania.com/one-piece-season-1-part-1_article_80151.html|title=One Piece Season 1 Part 1|accessdate=March 30, 2010|publisher=Mania Entertainment}}</ref> Komplete të tjera të ngjashme vazhduan të shfaqeshin duke arritur 14 komplete deri në 26 tetor 2010.<ref>[http://www.rightstuf.com/cgi-bin/catalogmgr/uzsabyNyRt=TozgHxB/browse/item/88880/4/0/0 Right Stuf's listing for One Piece: Season Three, Third Voyage]</ref> Episodet e dubluara nga Funimation u shfaqën në Cartoon Network më 29 shtator 2007 dhe vazhduan deri më 22 Mars 2008.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-03-29/cartoon-network-has-no-plans-for-one-piece-return|title=Cartoon Network Has No Plans for One Piece's Return (Updated)| date=March 29, 2008|accessdate=March 31, 2008|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Pjesa tjetër e episodeve të dubluara nga Funimation vazhduan të transmetohen në Cartoon Network të Australisë, dhe më vonë vazhduan me ritransmetime të tyre derisa u zëvëndësuan me Total Drama Island. Më 28 tetor 2011, Funimation postoi një artikull shtypi në faqen e tyre të internetit, që konfirmonte marrjen e episodeve 206-263 dhe tregonte se formati i pamjes, duke filluar që nga episodi 207 e më vonë, do të ndërrohej në formatin 16:9.<ref>{{cite web|last=Rojas|first=Justin|publisher=Funimation Entertainment|title=Funimation Entertainment Acquires One Piece - Season Four|url=http://www.funimation.com/rojas/blog/funimation-entertainment-acquires-one-piece-season-four/1000031|date=October 28, 2011|accessdate=October 28, 2011}}</ref> Më 18 maj 2013, seritë e pacensuruara filluan të transmetohën në bllokun Toonami të Adult Swim që nga episodi 207 e më vonë.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2013-03-10/one-piece-to-air-on-adult-swim-toonami-block |title=One Piece to Air on Adult Swim's Toonami Block - News |publisher=Anime News Network |date=2013-03-13 |accessdate=2013-03-17}}</ref>
od
 
Funimation, Toei Animation, Shueisha dhe Fuji TV deklaruan në maj 2009 se do transmetonin njëkohësisht serinë brenda një ore të transmetimit javor Japonez.<ref>{{cite press release|publisher=Funimation Entertainment|title=FUNimation Entertainment, Toei Animation, Shueisha and Fuji Television Announce Online Simulcast of One Piece|url=http://www.toei-anim.com/news/onepiece.pdf|date=May 14, 2009|accessdate=October 10, 2010}}</ref> Ky transmetim falas me titra anglisht është i disponueshëm në www.onepieceofficial.com.<ref>[http://www.onepieceofficial.com/ One Piece official anime website<!-- Bot generated title -->]</ref> Fillimisht i programuar të fillojë më 30 maj 2009 me episodin 403, një gabim sigurie shkaktoi një përhapje të episodit. Si rezultat, Funimation e shtyu ofertën deri më 29 gusht 2009, ku filloi të transmetohej nga episodi 415.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-05-30/funimation-cancels-one-piece-simulcast|title=Funimation Cancels One Piece Simulcast (Update 2)|publisher=[[Anime News Network]]|date=May 30, 2009|accessdate=May 30, 2009}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.funimation.com/f_index.cfm?page=news&id=590 |title=Funimation Entertainment Announces Online Return of One Piece |accessdate=August 18, 2009 |archiveurl=http://web.archive.org/web/20100205201712/funimation.com/f_index.cfm?page=news&id=590 |archivedate=February 5, 2010 |deadurl=yes }}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-08-18/funimation-to-relaunch-one-piece-streams-on-saturday|title=Funimation to Relaunch One Piece Simulcast on August 29|publisher=[[Anime News Network]]|date=August 18, 2009|accessdate=August 18, 2009}}</ref>
od
 
Në fillim të shkurtit 2013, Manga Entertainment deklaroi se do fillonin të shpërndanin dublimin e Funimation të ''One Piece'' në Mbretërinë e Bashkuar, duke filluar më 27 maj 2013.
od
 
===Filma Anime===
od
12 filma të animuar të bazuar në serinë ''One Piece'' kanë dalë në shitje në Japoni. Filmat tradicionalisht dalin në shitje gjatë pushimit të pranverës së shkollave në Japoni.<ref name="10th Movie">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-12-31/2009-one-piece-movie-to-mark-anime-10th-anniversary|title=One Piece Movie 10 tentative information|publisher=[[Anime News Network]]|accessdate=January 7, 2009}}</ref> Filmat paraqesin histori krejtësisht origjinale ose ritregime alternative të një pjese të historisë me animime të një kualiteti më të lartë se kualiteti që mund të arrihet në anime javore. Funimation Entertainment liçensoi filmin 8 dhe 10 për shitje në Amerikën Veriore.
 
===Video Lojrat===
od
''One Piece'' është përshtatur në shumë video lojra të publikuara nga ndihmës të Bandai dhe më vonë si pjesë e Namco Bandai Games. Lojrat kanë dalë në shitje në një shumëllojshmëri [[Konzola|konsolash]]. Seria paraqet lloje të ndryshme lojrash, më së shumti RPG (Role Playing Game - Loje me Role), që ishte tipi dominant në vitet e hershme të serisë, dhe lojra me dyluftime, si për shembull titujt e nën-serive ''Grand Battle!''.
 
Seritë u shfaqën në Japoni më 19 korrik 2000 duke filluar me ''One Piece: Mezase Kaizoku Ou!''<ref name="GameSpot1">{{cite web|url=http://au.gamespot.com/from-tv-animation-one-piece/techinfo/|accessdate=September 30, 2008|title=From TV Animation: One Piece for WonderSwan|publisher=[[GameSpot]]}}</ref> Deri në 2012, seria ka arritur në 32 lojra, pa numëruar ''Battle Stadium D.O.N'', titulli që ''One Piece'' ndan me seritë manga ''[[Dragon Ball]]'' dhe ''[[Naruto]]''.
od
 
===Novela===
od
Një seri novelash (Light novels) janë publikuar të bazuara në OVA-n e parë, disa episode të serive anime, dhe tek të gjithë filmat përveç të parit. Ata paraqitnin artin nga Oda dhe ishin të shkruara nga Tatsuya Hamasaki. E para nga këto novela, ''One Piece: Defeat The Pirate Ganzack!'', e bazuar te OVA, doli në shitje më 3 qershor 1999.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703084-9&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/倒せ!海賊ギャンザック}}</ref> Më 17 korrik 2000, doli edhe ''One Piece: Logue Town Chapter'', një përshtatje në novelë e episodeve të animes në harkun e historisë të Logue Town.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703096-2&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/ローグタウン編}}</ref> Filmi i parë që u përshtat në novelë ishte ''Clockwork Island Adventure''.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703102-0&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/ねじまき島の冒険}}</ref> Libri u botua më 19 Mars 2001. Më 25 dhjetor 2001, doli e dyta dhe deri tani e fundit përshtatje në novelë e serive anime, ''One Piece: Thousand-year Dragon Legend'' (One Piece: Legjenda e Dragoit Mijëvjeçar).<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703107-1&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/千年竜伝説}}</ref> Përshtatja e ''Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals'' u botua më 22 Mars 2002, dhe përshtatja e ''Dead End Adventure'' më 10 Mars 2003..<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703110-1&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/珍獣島のチョッパー王国}}</ref><ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703124-1&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/デッドエンドの冒険}}</ref> ''Curse of the Sacred Sword'' u botua më 22 Mars 2004, dhe ''Baron Omatsuri and the Secret Island'' më 14 Mars 2005.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703137-3&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/呪われた聖剣}}</ref><ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703153-5&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/オマツリ男爵と秘密の島}}</ref> Novela e ''The Giant Mechanical Soldier of Karakuri Castle'' u botua më 6 Mars 2006, dhe ajo e ''The Desert Princess and the Pirates: Adventures in Alabassta'' më 7 Mars 2007.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-703168-3&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece The Movie/カラクリ城のメカ巨兵|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese}}</ref><ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-703178-2&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=劇場版One Piece/エピソード オブ アラバスタ 砂漠の王女と海賊たち}}</ref> Novela e fundit përshtat ''Episodes of Chopper Plus: Bloom in the Winter, Miracle Cherry Blossom'' dhe u botua më 25 shkurt 2008.<ref>{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-703190-4&mode=1|publisher=[[Shueisha]]|accessdate=January 29, 2009|language=Japanese|title=One Piece/エピソードオブチョッパー 冬に咲く、奇跡の桜}}</ref>
 
===Libra arti dhe guide===
od
5 libra arti dhe 5 libra guide për serinë ''One Piece'' kanë dalë në shitje. Libri i parë i artit, ''One Piece: Color Walk 1'', që doli në qershor 2001,<ref name="booknavi-cw1">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859217-4&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/1|accessdate=November 22, 2008}}</ref> doli gjithashtu në anglisht më 8 nëntor 2005.<ref name="vizprod-cw1">{{cite web|url=http://www.viz.com/products/products.php?product_id=5340|title=One Piece Color Walk Art Book, Vol. 1|accessdate=November 22, 2008|publisher=[[Viz Media]]|archiveurl=http://web.archive.org/web/20081225215738/http://www.viz.com/products/products.php?product_id=5340|archivedate=December 25, 2008|deadurl=yes}}</ref> Libri i dytë, ''One Piece: Color Walk 2'', doli në shitje më 4 nëntor 2003,<ref name="booknavi-cw2">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859376-6&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/2|accessdate=November 22, 2008}}</ref> i treti, ''One Piece: Color Walk 3 - Lion'', doli më 5 janar 2006,<ref name="booknavi-cw3">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-859538-6&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/3/Lion|accessdate=November 22, 2008}}</ref> dhe libri i katërt, ''One Piece: Color Walk 4 - Eagle'', doli më 4 Mars 2010.<ref name="booknavi-cw4">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-782267-0&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/4/Eagle|accessdate=March 29, 2010}}</ref> I pesti, ''Shark'', doli më 3 dhjetor 2010.<ref name="booknavi-cw5">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-782356-1&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Pieceイラスト集/Color Walk/5/Shark|accessdate=November 10, 2010}}</ref> Libri i parë i guidës, ''One Piece: Red - Grand Characters'' doli në shitje më 2 Mars 2002.<ref name="booknavi-dbred">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-873211-1&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Red: Grand Characters|accessdate=November 22, 2008}}</ref> I dyti, ''One Piece: Blue - Grand Data File'', doli më 2 gusht 2002.<ref name="booknavi-dbblue">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=4-08-873358-4&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Blue: Grand Data File|accessdate=November 22, 2008}}</ref> I treti, ''One Piece: Yellow - Grand Elements'' doli më 4 prill 2007,<ref name="booknavi-dbyellow">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874098-0&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Yellow: Grand Elements|accessdate=November 22, 2008}}</ref> dhe i katërti, ''One Piece: Green - Secret Pieces'', doli më 4 nëntor 2010.<ref name="booknavi-dbgreen">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874848-1&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Green: Secret Pieces|accessdate=November 10, 2010}}</ref> Një libër guide i animes, ''One Piece: RAINBOW!'', doli në shitje më 1 maj 2007, dhe tregon për 8 vitet e para të serialit televiziv.<ref name="booknavi-dbrainbow">{{cite web|url=http://books.shueisha.co.jp/CGI/search/syousai_put.cgi?isbn_cd=978-4-08-874099-7&mode=1|language=Japanese|publisher=[[Shueisha]]|title=One Piece Rainbow!|accessdate=December 3, 2010}}</ref>
 
===Media të tjera===
od
Media të tjera të ''One Piece'' përfshijnë një lojë me letra nga [[Bandai]] të quajtur ''One Piece CCG'' dhe një CD të përqëndruar në personazhin Nefertari Vivi, e nxjerrë në shitje nga Avex Trax më 26 dhjetor 2002.<ref>{{cite web|url=http://www.icv2.com/articles/news/7695.html|title=ICv2 – Bandai Offers November Special on 'One Piece CCG'|publisher=ICv2|date=October 20, 2005|accessdate=January 6, 2009}}</ref><ref>{{cite web |url=http://ranking.oricon.co.jp/free_contents/search/detail.asp?itemcd=494983&samecd=1 |title=One Piece ワンピース「海賊ビビの大冒険」 |language=Japanese |publisher=[[Oricon]] |accessdate=May 19, 2009 |archiveurl=http://web.archive.org/web/20091005105207/ranking.oricon.co.jp/free_contents/search/detail.asp?itemcd=494983&samecd=1 |archivedate=October 5, 2009 |deadurl=yes }}</ref>
 
Chopper i One Piece merr një stil të ngjashëm me Hello Kitty në bashkëpunimin e One Piece me [[Hello Kitty]].<ref>{{cite web | url = http://asiapacificarts.usc.edu/article@apa?one_piece_meets_hello_kitty_goods_previews_released_17624.aspx | title = One Piece meets Hello Kitty: Goods previews released | publisher = Asia Pacific Arts | date = 11/02/2011}}</ref>
odod
 
==Shitje dhe Kritika==
od
===Manga===
''One Piece'', seria manga më e famshme e të gjitha kohërave në Japoni dhe një nga mangat më të famshme në të gjithë botën, është manga më e shitur në historinë e Weekly Shonen Jump<ref name="comipress2008"/> dhe ka marrë lavdërime nga kritikët, kryesisht për artin, personazhet, humorin, historinë dhe gjatësinë. Tani për tani ka vendin e parë për mangan më të shitur.<ref name="Asia Pacific Arts"/>
 
''One Piece'' është gjithashtu manga e parë që ka rritur shitjet e Weekly Shonen Jump në 11 vjet.<ref>{{cite web |url=http://comipress.com/news/2007/04/17/1825|title=Weekly Shōnen Magazine Circulation Drops Below 2,000,000 |accessdate=April 17, 2007 |date=April 17, 2007 |work=ComiPress }}</ref> Volumi 61 mban një rekord në Japoni, me 3.8 milion kopje të publikuara vetëm në botimin e parë, duke thyer rekordet e mëparshme të volumeve 57, 59 dhe 60 (me 3.0, 3.2 dhe 3.4 milion kopje respektivisht).<ref name="歴代初版データ">http://www.geocities.jp/wj_log/rank/rank0.html April 6, 2010</ref> Përveç kësaj, theu edhe rekordin e Japonisë për shitjen më të madhe të botimit të parë të një libri, duke kaluar rekordin e mëparshëm të 2.9 milion kopjeve, të mbajtur nga ''Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit''.<ref name="topsales">{{cite news|url=http://www.oricon.co.jp/news/ranking/81934/full/|title=『ONE PIECE』最新60巻、歴代最高の初週実売200万部超え|language=Japanese|work=OriconStyle|publisher=[[Oricon]]|date=November 11, 2010|accessdate=November 11, 2010}}</ref> Java e parë e shitjeve e volumit 60, me 2,094,123 kopje, dhe gjithashtu theu rekordin japonez të shitjeve të librave në javën e parë të botimit, dhe tani është i vetmi libër që arriti 2 milion në javën e parë. është gjithashtu seria manga më e shitur në Japoni me mbi 270 milion kopje të shitura,<ref>{{cite web|url=http://www.oricon.co.jp/news/ranking/81562/full/|title=人気コミック『ONE PIECE』、総発行部数2億冊を突破|work=Oricon Style|publisher=[[Oricon]]|date=November 1, 2010|accessdate=November 11, 2010|language=Japanese}}</ref> dhe seria manga që ka mbërritur më shpejt 100 milion shitje.<ref name="Yomiuri-Oda" />
od
 
''One Piece'' ishte seria manga më e shitur gjatë 2008-s në Japoni me 5 volume. Volumet 50, 51 dhe 49 dolën i pari, i dyti dhe i katërti respektivisht, në listën e volumeve manga më të shitur, me 1,678,208, 1,646,978, dhe 1,544 kopje të shitura respektivisht.<ref>{{cite web|url=http://www.oricon.co.jp/news/ranking/55402/full|publisher=[[Oricon]]|date=June 12, 2008|accessdate=March 30, 2010|title=『ONE PIECE』第50巻、発売1週目で100万部突破|language=Japanese}}</ref> Përveç kësaj, Oricon bëri një sondazh për famën e ''One Piece'' me lexuesit japonez meshkuj dhe femra mes moshave 10 deri 40 për të vendosur cila është "Manga më Interesante e 2008". Në këtë studim, katër volumet të publikuara atë vit, volumet 49, 50, 51 dhe 52 zunë vendin e parë me vlerësim 45,9%..<ref name="comipress2008">{{cite web|url=http://comipress.com/article/2008/12/31/3733|title=Top Manga Properties in 2008 – Rankings and Circulation Data|publisher=ComiPress|accessdate=March 1, 2009}}</ref>
od
 
Sipas ''Anime News Network'', që merrë vlerësimet nga Oricon, ''One Piece'' mbajti vendin e parë në 2009 me 14,721,241 kopje të shitura, më shumë se [[Naruto]] (në vendin e dytë) dhe [[Bleach]] (në vendin e tretë) së bashku.<ref name="2009seriesranking">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-12-04/2009-top-selling-manga-in-japan-by-series|title=2009's Top-Selling Manga in Japan, by Series |publisher=Anime News Network|accessdate=December 4, 2009}}</ref> Katër volumet e publikuara gjatë asaj kohe, 53, 54, 52 dhe 55 u renditën 1-4 respektivisht për shitjen e secilit volum më vete.<ref name="2009-single">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2009-12-03/2009-japanese-comic-ranking-no.1-25|title=2009 Japanese Comic Ranking, #1–25 |publisher=Anime News Network|accessdate=December 4, 2009}}</ref>
od
 
Në 2010 ''One Piece'' mbajti prapë vendin e parë me 32,343,809 kopje të shitura, më shumë se i dyti, Naruto, i treti, Kimi ni Todoke, i katërti, Fairy Tail, i pesti, Bleach dhe i gjashti, Fullmetal Alchemist, së bashku.<ref name="2010topsellingseries">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2010-11-30/top-selling-manga-in-japan-by-series/2010|title=Top-Selling Manga in Japan by Series: 2010 |publisher=Anime News Network|accessdate=March 23, 2011}}</ref>
od
 
ANN komenton se stili i artit i mangës së ''One Piece'' kërkon "kohë të mësohesh" me vizatimet "shumë të thjeshta" dhe dizajnet që fillimisht duken "tepër si kartona". Ata gjithashtu vërejnë se influenca e Akira Toriyama ([[Dragon Ball]]) ndikon shumë në stilin e të shkruarit të Oda-s me "beteja të mëdha të shoqëruara me shumë humor" dhe se, në ''One Piece'', ai krijon një "përrallë të pasur" pa u fokusuar tepër te komploti.<ref>{{cite web|accessdate=April 24, 2009|url=http://www.animenewsnetwork.com/review/one-piece/manga|date=February 10, 2003|first=Allen|last=Divers|title=One Piece manga review|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Active Anime përshkruan artin e ''One Piece'' si "mrekullisht të çuditshëm dhe me shumë të shprehur".<ref>{{cite web |last=Veira |first=Margaret |url=http://activeanime.com/html/2009/01/13/one-piece-vol-20-showdown-at-alubarna-advance-review/ <!-- http://www.activeanime.com/html/content/view/4429/36/ --> |title=One Piece Vol. 20: Showdown at Alubarna (Advance Review) |work=Active Anime |publisher=<!-- If different from 'work'. --> |date=January 13, 2009 |accessdate=December 24, 2011 }} {{Query web archive |url=http://activeanime.com/html/2009/01/13/one-piece-vol-20-showdown-at-alubarna-advance-review/ }}</ref> Splashcomics komenton se stili "i ndezur dhe dinamik" i Oda-s kombinon me atmosferën "humoristike dhe gjallëruese" të historisë.<ref>{{cite web|url=http://www.splashcomics.de/php/rezensionen/rezension/67|first=Mario|last=Vuk|language=German|publisher=Splashpages|title=Comic-Besprechung – One Piece 14|date=May 20, 2002|accessdate=May 19, 2009}}</ref>
od
 
EX lëvdon artin e Oda-s për pikturat "gjallëruese" monokromatike, "përdorimin e shkëlqyer të ndryshimit delikat të hijeve" në faqet me ngjyra, përdorimi "disi elegant" i këndeve, dhe për konsistencën.<ref>{{cite web|url=http://www.ex.org/3.7/31-manga_onepiece.html|publisher=Society for the Promotion of Japanese Animation|title=One Piece|first=Rika|last=Takahashi|year=1998|accessdate=May 19, 2009}}</ref> Shaenon K. Garrity, i cili në një farë pike redaktoi seritë e Shonen Jump, tha se, duke bërë këtë, mahnitja e saj për aftësinë e Oda-s u shtua. Ajo deklaron se "ai ka një mjeshtëri natyrale dhe lojcake të formatit shpesh restriktiv të mangas javore", dhe se "ka gjëra interesante në thellësi të strukturës tregimtare", dhe rekomandon "të vazhdosh me volumet e mëvonshme për të parë se sa i çmendur do bëhet arti".<ref>{{cite web|authorlink=Shaenon K. Garrity|first=Shaenon K.|last=Garrity|url=http://www.comicsreporter.com/index.php/briefings/commentary/47/|publisher=[[Tom Spurgeon]]|accessdate=July 5, 2009|title=Five for Friday #13: Manga/Pulp}}</ref> Shkrimtari Jarred Pine i Maria Entertainment komenton se "imagjinata e Oda-s mbulon të gjithë panelet". Ai gjithashtu tha se "Panelet e Oda-s paraqesin shumë drejtime dhe perspektiva interesante, sidomos gjatë pjesëve me aksion që janë gjithmonë eksplozive", por ankohet se panelet nganjëherë bëhen "paksa kaotike".<ref>{{cite web|url=http://www.mania.com/one-piece-vol-09_article_82417.html|title=One Piece Vol. #09|first=Jarred|last=Pine|date=January 21, 2006|accessdate=July 6, 2009|publisher=Mania Entertainment}}</ref>
od
 
Botimet Veri-Amerikane të volumeve 39-43 zunë vendet #5-9 në listën e Mangave më të Shitura në New York Times.<ref name="nyt-20100415">{{cite news|url=http://www.nytimes.com/best-sellers-books/2010-04-25/hardcover-graphic-books/list.html|title=Best Sellers: Graphic Books: Manga|work=New York Times|date=April 15, 2010|accessdate=May 3, 2010}}</ref>
od
 
Volumi 60 i One Piece mbante rekordin e të shiturit më shpejt deri në shkurt 2011, kur manga theu rekordin e vet me volumin 61, duke shitur 2,086,090 kopje në 3 ditë pas fillimit zyrtar të shitjes (4-6 shkurt).<ref>{{cite web | url = http://asiapacificarts.usc.edu/article@apa?one_pieces_latest_volume_set_the_record_for_manga_sales_16365.aspx | title = One Piece's latest volume set the record for manga sales | publisher=Asia Pacific Arts | date = 02/10/2011}}</ref>
od
 
===Anime===
od
Në një shqyrtim të DVD-së së dytë të dublimit të 4Kids Entertainment, Todd Douglass, Jr. i DVD Talk e quajti përshtatjen e saj një "punë e lënë pas dore" duke rezultuar në një "përkthim jo shumë të pëlqyeshëm". Douglass tha se hyrja origjinale e episodeve nga 4Kids ishte një "këngë repi koti" dhe se heqja e skenave "jep ndjesinë sikur diçka mungon". Ai më vonë vazhdoi të thoshte se "Fansat e ''One Piece''-it të vërtetë do duan të mos merren me DVD e ''One Piece'' nga 4Kids Entertainment deri sa të dalin në shitje të plota", dhe gjithashtu tha se "fëmijëve mund t'i pëlqejë ky version sepse këtë kanë parë në TV".<ref>{{cite web|url=http://www.dvdtalk.com/reviews/21195/one-piece-vol-2/|title=One Piece Vol 2|last=Douglass|first=Todd, Jr.|date=April 16, 2006|accessdate=April 26, 2009|publisher=[[DVD Talk]]}}</ref> Margaret Veira e Active Anime lavdëroi animimin e serive TV, duke deklaruar se "I jep jetë dhe i qëndron besnik stilit dhe personazheve të mangas" dhe vërejti se skenat e betejave në veçanti janë "shumë energjike".<ref>{{cite web |url=http://activeanime.com/html/2008/06/15/one-piece-season-one-first-voyage/ <!-- http://www.activeanime.com/html/content/view/3394/57/ --> |title=One Piece – Season One: First Voyage – Part One |first=Margaret |last=Veira |date=June 15, 2008 |accessdate=May 19, 2009 |publisher=Active Anime }} {{Query web archive |url=http://activeanime.com/html/2008/06/15/one-piece-season-one-first-voyage/ }}</ref> Patrick King i Animefringe komenton se stili i artit i ''One Piece'' është "shumë i veçantë dhe i freskët".<ref>{{cite web|url=http://www.animefringe.com/magazine/2004/03/short/01.php|publisher=Animefringe|first=Patrick|last=King|coauthors=Kahn, Ridwan; Font, Dillon|month=March|year=2004|accessdate=May 19, 2009|title=Manga Shorts}}</ref> Në një shqyrtim të DVD së parë të Funimation për Mania Entertainment, Bryce Coulter komentoi se ''One Piece'' nuk është "aventurë tipike pirate" dhe se e përzier me "sasinë e duhur të dëfrimit të rastësishëm së bashku me një histori të stilit shonen" bëhet "argëtuese dhe tërheqëse".<ref>{{cite web|url=http://www.mania.com/one-piece-season-1-part-1_article_80151.html|title=One Piece Season 1 Part 1|first=Bryce|last=Coulter|date=June 5, 2008|accessdate=July 6, 2009|publisher=Mania Entertainment}}</ref> Në një shqyrtim të DVD së dytë të Funimation Entertainment për Mania Entertainment, Bryce Coulter komenton se "mund të dallohet se po i kushtojnë One Piece vëmendjen që ishte shpërfillur nga 4Kids" dhe se "One Piece është një përrallë argëtimi që të bën të kërkosh më shumë!"<ref>{{cite web|url=http://www.mania.com/one-piece-season-1-part-2_article_80530.html|title=One Piece Season 1 Part 2|first=Bryce|last=Coulter|publisher=Mania Entertainment|accessdate=July 6, 2009|date=October 1, 2008}}</ref>
 
Në Indonezi, Global TV u qortua nga Komisioni i Transmetimit Indonezian (KPI) për transmetimin e serisë anime. Nina Armando, pjesëtare e KPI dhe pedagoge në Universitetin e Indonezisë, tha se One Piece nuk duhet të transmetohet në orare kur mund ta shohin fëmijët.<ref name="tjp">{{cite web|url=http://www.thejakartapost.com/news/2008/07/08/comedy-hit-gets-warning-039vulgar039-content.html|title=Comedy hit gets warning for &#039;vulgar&#039; content|last=Mauli|first=Erwida|work=The Jakarta Post |date=July 8, 2008|accessdate=March 11, 2009}}</ref>
od
 
==Çmime==
od
===Manga===
Manga ishte finaliste për çmimin ''Tezuka Osamu Cultural Prize'' për tre herë rresht nga 2000 në 2002,<ref name="tocp2000">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka00.shtml |accessdate=November 18, 2008 |title=2000 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=http://web.archive.org/web/20081223063146/www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka00.shtml |archivedate=December 23, 2008 |deadurl=yes }}</ref><ref name="tocp2001">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka01.shtml |accessdate=November 18, 2008 |title=2001 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=http://web.archive.org/web/20081223145657/www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka01.shtml |archivedate=December 23, 2008 |deadurl=yes }}</ref><ref name="tocp2002">{{cite web |url=http://www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka02.shtml |accessdate=November 18, 2008 |title=2002 Osamu Tezuka Cultural Prizes |archiveurl=http://web.archive.org/web/20081223145702/www.users.interport.net/a/a/aardy/comics/awards/tezuka02.shtml |archivedate=December 23, 2008 |deadurl=yes }}</ref> me numrin më të madh të nominimeve nga fansat në dy vitet e para.<ref name="ann-tezu">{{cite web|title=2001 Tezuka Award Nominees are in|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-03-17/2001-tezuka-award-nominees-are-in|accessdate=November 20, 2008|date=March 17, 2001|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref>
 
Në 2005, përkthimi gjerman i volumit 44 fitoi çmimin Sondermann të audiencës në kategorinë e mangas internacionale, një çmim i përvitshëm që jepet për 7 kategori nga Panairi i Librit në Frankfurt, Frankfurter Rundschau, Spiegel Online dhe Comicforum që në 2004.
od
<ref>[[:de:Sondermann (Cartoon)|Sondermann (Cartoon)]]</ref><ref name="sondermann">{{cite web |url=http://www.ad-hoc-news.de/Comic-Preis-Sondermann-an-sieben-Preistrger-verliehen--/de/Politik/19761803 |language=German |accessdate=November 18, 2008 |title=Comic-Preis Sondermann an sieben Preisträger verliehen |archiveurl=http://web.archive.org/web/20081226023229/www.ad-hoc-news.de/Comic-Preis-Sondermann-an-sieben-Preistrger-verliehen--/de/Politik/19761803 |archivedate=December 26, 2008 |deadurl=yes }}</ref>
 
Në një sondazh nga Oricon në 2008, adoleshentët japonezë e zgjodhën si manga më interesante.<ref name="oriconpoll">{{cite web|url=http://www.tokyograph.com/news/oricon-most-interesting-manga/|accessdate=November 18, 2008|title=Oricon: most interesting manga|publisher=Tokyograph}}</ref>
od
 
===Anime===
od
Hyrja e parë e serive anime të One Piece, "We Are!", fitoi çmimin ''Animation Kobe Theme Song'' të vitit 2000.<<ref name="anikobe">{{cite web|url=http://www.anime-kobe.jp/archive/2000/award/award_j2.html|title=アニメーション神戸賞|publisher=[[Animation Kobe]]|accessdate=November 22, 2008|language=Japanese}}</ref> Në shkurt 2001, ''One Piece'' zuri vendin e 9 në seritë anime në Japoni.<ref name="ann-anotw">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-03-16/top-10-anime-in-japan|title=Top 10 Anime in Japan|accessdate=November 20, 2008|date=March 16, 2001|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Në 2001, lexuesit e ''Animage'', një revistë e famshme japoneze për anime, votuan serinë anime në vendin e 5 të "Zgjedhjet e lexuesve për anime-t që duhet të mbahen mend në shekullin 21".<ref name="ann-animage2001">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2001-01-16/more-details-regarding-animage-top-100|accessdate=November 20, 2008|title=More details Regarding Animage Top 100|date=January 16, 2001|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Në qershor 2002, lexuesit e Animage votuan ''One Piece'' në vendin e 16 për anime-n më të mirë të vitit 2001<ref name="ann-animage2002">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2002-05-10/june-animage-ranks-anime|accessdate=November 20, 2008|title=June Animage Ranks Anime|date=May 10, 2002|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref>, dhe i dhanë një tjetër vend të 16 në 2004 në kategorinë "Favorite Anime Series".<ref name="ann-animage2004">{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2004-05-12/animage-awards|title=Animage Awards|accessdate=November 20, 2008|date=May 12, 2004|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Një një sondazh në internet në 2005 nga rrjeti televiziv japonez TV Asahi, ''One Piece'' zuri vendin e 6 si "seria anime më e famshme në TV".<ref name="ann-asahi2005poll">{{cite web|accessdate=November 20, 2008|date=September 23, 2005|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2005-09-23/tv-asahi-top-100-anime|title=TV Asahi Top 100 Anime|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Para sondazhit, Asahi TV transmetoi një tjetër listë të bazuar në një sondazh mbarëkombëtar në të cilin ''One Piece'' zuri vendin e 4 për adoleshentët.<ref name="ann-asahi2005surv">{{cite web|accessdate=November 20, 2008|date=September 23, 2005|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2005-09-23/tv-asahi-top-100-anime|title=TV Asahi Top 100 Anime – Part 2|publisher=[[Anime News Network]]}}</ref> Në 2006, u zgjodh në vendin 32 për 100 animet japoneze më të mira nga TV Asahi dhe në vendin 21 për nga shikuesit.<ref>{{cite web|url=http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/index_top.html|language=Japanese|accessdate=November 18, 2008|title=日本全国徹底調査!好きなアニメランキング100|publisher=[[TV Asahi]]|archiveurl=http://web.archive.org/web/20090305070216/http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/index_top.html|archivedate=March 5, 2009|deadurl=yes}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/contents/2006user/cur/|language=Japanese|accessdate=November 18, 2008|title=月バラ2時間スペシャル 芸能界アニメ通が集結!徹底調査アニメランキング100|publisher=[[TV Asahi]]|deadurl=yes|archiveurl=http://web.archive.org/web/20081225075715/http://www.tv-asahi.co.jp/anime100/contents/2006user/cur/|archivedate=December 25, 2008}}</ref> DVD-ja e parë e Funimation e serisë "One Piece: Sezoni 1 Udhëtimi i Parë" u nominua për Fifth Annual TV DVD Awards.<ref>{{cite web|url=http://www.animenewsnetwork.com/news/2008-09-30/anime-nominated-for-tv-dvd-awards|publisher=[[Anime News Network]]|date=October 1, 2008|accessdate=January 29, 2009|title=Anime Nominated for TV DVD Awards}}</ref>
 
==Referenca==
od
{{referenca}}
 
[[Kategoria:Manga]]
od
[[Kategoria:Seriale të animuar]]
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
od
 
 
 
od