Ndryshimi mes inspektimeve të "The Voice of Albania"

3.420 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
{{Infobox Television
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|titulli = The Voice of Albania <br> Vokali
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|figura =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|titulli i fotografisë =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|titulli alternativ = The Voice of Albania <br> Vokali i Shqipërisë
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|zhanri = Talent show
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|krijuesi = John de Mol
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|skenari =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|regjisori =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|regjisori kreativ =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|prezentuesi = Ledion Liço (2011-)
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|juria = [[Sidrit Bejleri]]<br>[[Alma Bektashi]]<br>[[Elton Deda]] (1-3)<br>[[Aurela Gaçe]] (3)<br>[[Miriam Cani]] (1–2)<br>[[Elsa Lila]] (4)<br>[[Genc Salihu]] (4-)<br>[[Jonida Maliqi]] (5-)
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|shteti =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|gjuha = [[Gjuha shqipe|Shqip]]
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|sezoni = 5
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|episodi = 86
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|lista_e_episodeve =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|producenti ekzekutiv =
wrtwtwtrwtwwtrwtwtwtwtrtwtwtwrrwtrrrrrrwrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
|co_ekze =
|producenti =
|studio =
|nën_producenti =
|asst_producer =
|cons_producer =
|co-producenti =
|editori =
|story_editor =
|vendndodhja =
|kinematografia =
|kamera =
|kohëzgjatja =
|programi = [[Top Channel]]
|formata_e_figurës = 16:9 (Widescreen)
|formata_e_audios =
|pari_kall =
|transmetimi_i_parë =
|transmetimi_i_fundit =
|paraprirë_nga = [[Albanians Got Talent]]
|followed_by =
|related =
|webfaqja = http://www.top-channel.tv/thevoice/
|webfaqja e prodhimit =
|imdb_id =
|tv_com_id =
|}}
'''The Voice of Albania''' ose '''The Voice''' ([[Gjuha shqipe|shqip]]: Vokali) është talent-show në [[Top Channel]]. Vokali startoi më 21 tetor të vitit 2011. Ky talent-show ka për detyërë të zgjedh Zërin e Shqipërisë, dhe vlerësoj vetëm Zërin duke përjashtuar performancën apo dukjen. Vokali ka 4 pjestarë të jurisë ku do njihen edhe si "Tranjerë". Në sezonin e parë në panelin e jurisë bënë pjesë: [[Sidrit Bejleri]], [[Alma Bektashi]], [[Miriam Cani]] dhe [[Elton Deda]]. The Voice, është spektakli më i ndjekur në Shqipëri.
 
==Vështrim==
{| class="wikitable"
|-
! style="width:8%;" scope="col" | Sezoni
! style="width:13%;" scope="col" | [[Sidrit Bejleri]]
! style="width:13%;" scope="col" | [[Alma Bektashi]]
! style="width:14%;" scope="col" | [[Miriam Cani]]
! style="width:13%;" scope="col" | [[Elton Deda]]
|-
! scope="row" | [[The Voice of Albania (sezoni i parë)|Parë]]
| <center><small>Lundrim Paçuku<br>Drilon Shala<br>Klodian Kaçani<br>Gjergj Kaçinari<br>Visar Kasa<br>Bameda Kuçani</small></center>
| style="background:#BFFFC0;" | <center>'''[[Rina Bilurdagu]]'''<br><small>Arilda Hoxha<br>Alisiana Isufaj<br>Adela Bezhani<br>Gledi Mikerezi<br>Gerta Ademaj</small></center>
| <center><small>Enrika Derza<br>Xheraldina Berisha<br>Elis Nova<br>Vjosa Selmani<br>Ardita Tusha<br>Bukurie Bajrami</small></center>
| <center><small>Marsela Çibukaj<br>Yll Limani<br>Fabiola Agalliu<br>Nita Bahtiri<br>Melisa Zaganjori<br>Lusan Muhameti</small></center>
|}
===Formati===
Formati i këtij evenimenti përbëhet nga katër elemente kryesore: Audicionet e fshehura, Betejat dhe "Live shows" apo Netët live. Audicionet për The Voice mbahen nëpër qendrat më të mëdha të [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe [[Kosova|Kosovës]] ku një panel i përbërë prej muzikantëve dhe producentëve të këtij spektakli do zgjedhin këngëtarët më të mirë, të cilët do ftohen në studiot e Top Channel në [[Tiranë]].
 
Audicionet e fshehura mbahen pasi producentët e këtij spektakli të kenë zgjedhur talentët më të mirë. Para tyre, juria do jetë përballë publikut në performancat e artistëve. Në qoftë se juria pëlqen atë që ndëgjon shtyp butonin dhe kthehet nga artisti, ku gjithashtu merr edhe postin si Tranjerë i atij artisti. Në qoftë se përballë artistit kthehen më shumë se një juri atëherë artisti ka të drejt të zgjedh vetë tranjerin.
 
Gjithashtu pjesë e rëndësishme e këtij evenimenti janë edhe "Betejat", ku marrin pjesë të gjithë të kualifikuarit e audicioneve të fshehura. Meqë çdo pjesmarrës ka trajnerin e vet, trajneri ka për detyrë që të zvogëloj numrin e pjesmarrësve duke i futur në betejë. Në panelin e jurisë, përveç trajnerëve, marrin pjesë edhe artist të tjerë të cilët i ndihmojnë tranjnerëve të zgjedhin artistëve. Në betejë marrin pjesë dy këngëtarë të cilët këndojnë të njejtën këngë, në të njejtën kohë, në të njejtin vend. Pasi të mbarojnë performancën e tyre, trajneri ka për detyrë të zgjedh të preferuarin që të vazhdojë më tutje.
 
Pjesa më e rëndësishme e këtij evenimenti, pos audicioneve dhe betejave janë "Netët live" apo the Live shows. Për nëntë javë rresht, 6 këngëtarë nga secila skuadër do të luftoj për fitore. Çdo javë performojnë dy skuadra, deri në javën e shtatë ku marrin pjesë të gjithë antarët. Për çdo javë eliminohet një artist nga secila skuadër. Pasi të mbarojnë performancën e tyre, artistët hyjnë në televotim. Dy më pak të votuarit shkojnë në Sing off, ku këndojnë këngën e fundit. Pas Sing Off-it, trajneri duhet të zgjedh artitin e preferuar të vazhdoj më tej.
 
==Sezoni i parë (2010/2011)==
{{Kryesor|The Voice of Albania (sezoni i parë)}}
 
==Burimet==
:[http://top-channel.tv/thevoice/ Faqja zyrtare e '''"The Voice of Albania"''']
[[Kategoria:TV emisione]]