Ndryshimi mes inspektimeve të "Kodra e Dashecit"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Doševačko Brdo")
 
v
'''Kodra e Dashecit''' (Serbisht:''Doševačko Brdo'' ) është një kurriz në rajonin kodrinoro - malor të [[Drenicë]]s, në [[Kosovë]]. Ajo është e vendosur në pjesën veriore të vendit, 27 km në perëndim të kryeqytetit të [[Kosovë]]s, [[Prishtinë]]. Kodra e Dashecit përfshihet në [[Çyçavica|Malin e Çyçavicës]].<ref>[https://www.google.com/maps?q=Do%C5%A1eva%C4%8Dko+Brdo&um=1&ie=UTF-8&sa=X&ved=0ahUKEwjAouHGy_fVAhXFSxoKHQDnDacQ_AUICigB Kodra e Dashecit (google.maps)]</ref>
'''Doševačko Brdo''' . .{{Efn|Kalkulado gikan sa gitas-on data (DEM 3") gikan sa Viewfinder Panoramas.<ref name = "vp"></span> Ang bug-os nga algoritmo anaa [https://sv.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Projekt_DotNetWikiBot_Framework/Lsjbot/Make-Geonames dinhi].|group=saysay}}
<ref name="gn791623">[http://www.geonames.org/791623/dosevacko%20brdo.html Doševačko Bërda] në [http://www.geonames.org/about.html Geonames.org (cc-by)]; pas përditësuar më 2012-01-19; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23</ref>
 
Klima në këtë zonë është e lagësht dhe subtropikale. Temperature mesatare vjetore është rreth 11 ° C. Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është rreth 24 ° C, dhe më muaji më i ftohtë është muaji dhjetor, me -2 ° C. Reshjet mesatare vjetore janë rreth 1134 milimetra. Muaji me më së shumti reshje është muaji maj, me një mesatare prej 143 mm të reshjeve, dhe muaji më i thatë është gushti, me 25 mm reshje.<ref name="nasa">{{Cite web|url=http://neo.sci.gsfc.nasa.gov/dataset_index.php|title=NASA Earth Observations Data Set Index|access-date=30 Enero 2016|publisher=NASA}}</ref>
.. 
<ref name="nasarain">{{Cite web|url=http://neo.sci.gsfc.nasa.gov/view.php?datasetId=TRMM_3B43M&year=2014|title=NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)|access-date=30 Enero 2016|publisher=NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission}}</ref>
 
== LlogariShih edhe ==
* [[Drenica]]
<references group="saysay" />
* [[Çyçavica]]
 
== Referenca ==
{{reflist}}
<references>
<ref name="vp">{{Cite web|url={{Viewfinderlink}}|title=Viewfinder Panoramas Digital elevation Model|date=2015-06-21|format=}}</ref>
<ref name="gn791623">[http://www.geonames.org/791623/dosevacko%20brdo.html Doševačko Bërda] në [http://www.geonames.org/about.html Geonames.org (cc-by)]; pas përditësuar më 2012-01-19; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23</ref>
<ref name="koppen">{{Cite journal}}</ref>
<ref name="nasa">{{Cite web|url=http://neo.sci.gsfc.nasa.gov/dataset_index.php|title=NASA Earth Observations Data Set Index|access-date=30 Enero 2016|publisher=NASA}}</ref>
<ref name="nasarain">{{Cite web|url=http://neo.sci.gsfc.nasa.gov/view.php?datasetId=TRMM_3B43M&year=2014|title=NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)|access-date=30 Enero 2016|publisher=NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission}}</ref>
</references>