Ndryshimi mes inspektimeve të "Kategoria e Tretë"

ska përmbledhje të redaktimeve
| feeds =
| ngjiten_në = [[Kategoria e Dytë]]
| bien_në = [[Kategoria Amatore I]]
| niveli =
| kupa_kombëtare =
| website =
}}
'''Kategoria e Tretë''' është kampionati i nivelit të katërt dhe më minimal të futbollit profesionist në [[Shqipëri]]. Në sezonin 20132017-1418 marrin pjesë 1910 skuadra dhe fituesitskuadrat në dy vendet e para fitojnë të drejtën për tu ngjitur në [[Kategoria e Dytë|Kategorinë e Dytë]] si dhe trofeun sezonal në finalen mes ekipeve renditura të parët në grupe. Skuadrat e renditura të fundit nuk mund të bien nga kategoria, por mund të provojnë sezonin tjetër për tu ngjitur një kategori më lart, ose për një renditje më të mirë.