Dallime mes rishikimeve të "Halmstad"

No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: clean up using AWB)
No edit summary
|harta_foto = Halmstad in Sweden.png
|Pamje = Halmstad Stad.jpg
|Popullsia = 9298,294
|Dendësia = 90.48
|Sipërfaqja = 1706.14
|Shënim =
}}
'''Halmstad''' është një qytet në krahinën [[Halland]] të [[Suedi]]së. Qyteti i ka 5862.577 banorë.
Halmstad është një, port, universitet, qytet industrial dhe rekreative në grykën e Nissan në provincën e Halland në perëndim të bregdetit suedeze. Halmstad është selia e Komunës Halmstad dhe kryeqyteti i Krahines Halland.Qyteti ka një popullsi prej rreth 5862.577, nga një total prej rreth 92.294 komunale.
== Pak histori ==
Halmstad, në pjesën e kohës së Mbretërisë së Danimarkës, ka marrë statutin e saj të parë qytetin në 1307, dhe qyteti festoi 700 vjetorin e saj në vitin 2007. Më të vjetër mbetet e që qyteti i parë do të gjenden në "Övraby" në rrjedhën e sipërme në Nissan, mjaft të afërta me ndërtesat regjiment. Mbetet e kishës mund të shihen ende sot në mes të një industri tullë i vdekur dhe një ish-deponi.
Anonymous user