Dallime mes rishikimeve të "Deti Egje"

50 bytes added ,  4 vjet më parë
v
vendosa koordinatat
v (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34575 (translate me))
v (vendosa koordinatat)
{{coord|39|N|25|E|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:Aegeansea.jpg|parapamje|300px|right| Deti Egje]]
'''Deti Egje''' - (greq. Αιγαίο Πέλαγος, Aigaío Pélagos, turq.Ege Denizi ) është pjesë e [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]], dhe shtrihet në mes [[Greqisë]] dhe [[Turqisë]]. Nëpërmjet grykës së [[Bosfori]]t, [[detit Marmara]] dhe [[Dardanele]]ve lidhet me detin e [[Zi]]. Konsiderohet djep i dy kulturave antike asajë Greke dhe Mikene. Më vonë këtë det e zotruan [[Persianët]], [[Bizantinët]], [[Gjenovasit]] si dhe [[Osmanët]]. Sot Detin Egje e ndajnë [[Greqia]] dhe [[Turqia]]. Emrin e ka marrë nga [[Egjeu]] (Αιγεύς),sipas mbretit mitik të [[Athinë]]s.