Dallime mes rishikimeve të "Muveta Imam Malik"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Drüfft zhvendosi faqen Muwatta Imam Malik tek Muveta Imam Malik)
v
[[Skeda:Mowata.jpg|thumbparapamje|240px|Muwatta Imam Malik]]
'''MuwattaMuveta Imam Malik''' ([[Gjuha arabe|Arabisht]]: '''موطأ الإمام مالك''') është koleksion i haditheve e botuar nga [[Imam Malik ibn Enes|Imam Maliku]]. Është puna më e njohur e Imam Malikut, '''Alel-MuwattaMuveta''' ishte puna e parë ligjore për të inkorporuar dhe bashkuar hadithin dhe [[Fik-hu|fikhun]] së bashku.
 
== Përbërja e alel-MuwattaMuveta ==
AlEl-MuwattaMuveta përmban rreth 1,720 hadithe të ndara midis [[Terminologjia e Hadithit|terminologjisë së hadithit]] si vijon:<ref name="hfb">"The Hadith for Beginners", Dr. Muhammad Zubayr Siddiqi, 1961 (2006 reprint), Goodword Books</ref>
 
* 600 hadithe ''[[Terminologjia e Hadithit#Marfu`|marfu`]]''
* 222 hadithe ''[[Terminologjia e Hadithit#Mursal|mursal]]''
 
== Lidhje të jashtme ==
==Referencat==
* [https://sunnah.com/malik Muwatta Imam Malik] (Anglisht)
{{reflist}}
 
==Lidhje Referencat jashtme==
{{reflist}}
*[https://sunnah.com/malik Muwatta Imam Malik] (Anglisht)
 
[[Kategoria:Hadithi]]
293

edits