Dallime mes rishikimeve të "Zeqerija"

1 byte added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Aleppo - Prophet Zakariyya.JPG|parapamje|Mekami i Zeqirijasë në [[Xhamia Emevie|Xhaminë Emevie]] e [[Damasku]]t, [[Siria|Siri]]]]
'''ZekerijauZeqerijau''', Alejhi selam. Allahu ia kishte dhuruar Jahjane edhepse vet ishte i shtyer ne moshe dhe gruan e kishte sterile. Allahu,subhanehu ve teala,ia dha profetine dhe e beri kujdestar te Merjemes. Ishte zdrukthëtar. Kerkoi nga Allahu argument ndersa Allahi i tha" ا Shenja jote është se, (duke qenë shëndoshë e mirë), nuk do të mund t'u flasesh njerëzve tri net (e tri ditë)”. (Merjem 10) Poashtu thote Allahu,subhanehu ve teala,"ِيّاً (ky është) Përkujtim i mëshirës së Zotit tënd ndaj robit të vet ZekeriaitZeqeriait,".( Merjem 2).
 
{{Profetët në Kuran}}
293

edits