Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

No change in size ,  5 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e parë të tekstit (nga 46.217.37.124) që pasohet nga rishikimi 1451700 nga Visi90
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e parë të tekstit (nga 46.217.37.124) që pasohet nga rishikimi 1451700 nga Visi90)
Masa atomike eshte 253.81 gr/mol.
Dendesia e jodit eshte 4940 kg/m3
Jodi formon kristale te sistemit rombik me ngjyre te murrme te erret (hiri) dhe shfaq shkelqim metakilmetalik.
Avujt e tij kane ngjyre vjollce me ere jo te kendshme (te ngjashme pak me klorin ose bromin)
Eshte percjelles I keq I nxehtesise dhe elektricitetit.
3.727

edits