Dallime mes rishikimeve të "County (Shtetet e Bashkuara)"

Në shqip ekziton termi "konte" (shquar. konteja, shumës: kontetë)
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 31 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q47168 (translate me))
(Në shqip ekziton termi "konte" (shquar. konteja, shumës: kontetë))
[[Skeda:USA Counties.svg|370px|parapamje|[[Shtetet e Bashkuara]] dhe kufinjtë e niveleve të dytë të administratës e tyre]]
Termi '''countykonte''' (shumësanglisht: ''Counties''; [[shqiptimi]]: Kaunti, shumës: Kountetcounty) është një njësi administrative në [[Shtetet e Bashkuara]]. CountetKonteja janëështë ndarja e dytë administrative ShBA-së, pas ndarjës në [[Shtetet Federale të Amerikës|shtete federale]]. Termi "countykonte" përdoret në 48 nga 50 shtetet federale të Amerikës, në [[Louisiana]] përdoret termi "parish" (që do të thotë: Famulli) dhe në [[Alaska]] përdoret termi "borough" (që do të thotë: një lloj qarku ose rrethi).<ref name="NACO overview">http://www.naco.org/Counties/Pages/Overview.aspx - E hapur më 22 shkurt 2011</ref> Përkthyer në të [[Gjuha shqipe|gjuhën shqipe]] quhet [[Qarku|Qark]] (shumës: Qarqet). Momentalisht ekzistojnë 3,143 counte (qarqe)konte në ShBA.
 
Qyteti kryesor quhet "[[County Seat]]", përveç kryeqendrat në [[Louisiana]] quhen "Parish Seat". Qarqet në [[Connecticut]] dhe në [[Rhode Island]] konsiderohen si njësi territoriale ose njësi gjeografike dhe nuk kanë kryeqendra.<ref>http://www.ri.gov/facts/trivia.php - E hapur më 23 janar 2010</ref><ref>http://www.ct.gov/sots/cwp/view.asp?a=3188&q=392376 - E hapur më 23 janar 2010</ref>
 
Numri mesatare i qarqevekonteve është 62 qarqe për çdo shtet federal. Shteti me numrin më të madh të qarqevekonteve është [[Texas|Teksasi]] me [[Qarqe në Texas|254 qarqe]]konte, shteti me numrin më të vogël të qarqeve është [[Delaware]] me [[Qarqe3 në Delaware|tre qarqe]]konte. Në regjistrimin e popullsisë dhe banesave të vitit 2000, mesatarja e popullsisë një qarkukonteje ishte rreth 100,000 banorë. [[Los Angeles County (Kaliforni)|Los Angeles County]] është qarkukontejaie populluar me rreth 9,880,000 banorë (Regj. popullsisë 2009), ai është më madh sa tetë shtete të ShBA-së. Ndërsa [[Loving County (Texas)|Loving County]] është qarkukonteja me popullsinë më të vogël, ka vetëm 82 banesa (Regj. popullsisë 2010).
 
== Burimet ==
Anonymous user