Ndryshimi mes inspektimeve të "Sudani i Jugut"

1.799 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
{{KUTIASudani i Jugut}}
v (fixing dead links)
v ({{KUTIASudani i Jugut}})
{{KUTIASudani i Jugut}}'''Republika e Sudanit të Jugut''' është një vend pa dalje në det në Afrikën Lindore. Kryeqyteti i Sudanit të Jugut është [[Xhuba]]. Kufizohet me Etiopinë në lindje, me Kenin, Uganden dhe Republiken Demokratike të Kongos në jug. Vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e Republikës së Sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. Pas luftës së parë civile sudaneze, Sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. Një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. Sudani u bë shtet më [[9 korrik]] [[2011]].
{{ShtetPrototip
| EMRIISHTETIT = Republic of South Sudan
| EMRI NË SHQIP = Republika e Sudanit të Jugut
| EMRIRASADHANORE = Sudanit të Jugut
| SKEDA_FLAMURI = Flag of South Sudan.svg
| SKEDA_EMBLEMA =Coat_of_arms_of_South_Sudan.svg
| SKEDA_EMBLEMA_MADHESIA = 90px
| SKEDA_HARTA = South Sudan in its region (undisputed).svg
| SKEDA_HARTA_GJERESI = 250x250px
| MOTO_KOMBETARE = ''"Justice, Liberty, Prosperity"''<br />[[Gjuha shqipe|shqip]]: Drejtësi, Liri, Mirëqenie
| HIMNI_KOMBETARE = South Sudan Oyee!
| HIMNI_KOMBETARE_KENGA =
| KRYEQYTETI = Xhuba
| KRYEQYTETI_LOCACIONI = 04 51 N 031 36 E
| QYTETI ME I MADH = Xhuba
| GJUHAZYRTARE = [[Gjuha angleze|anglishtja]]
| QEVERIA = Republikë
| KRYEMINISTRI = Zëvëndëskryetari
| KRYETARI = Kryetari
| EMRIIKRYEMINISTRIT = [[Riek Machar]]
| EMRIIKRYETARIT = [[Salva Kiir Mayardit]]
| DITAEPAVARESISE = [[9 korrik]] [[2011]]
| SIPERFAQJA = 619 745
| SIPERFAQJA_VENDI = 45
| SIPERFAQJA_UJE = %
| KUFIA = km
| ZEE = 0 km²
| POPULLSIA = 8 260 000
| POPULLSIA_E_VITIT = 2008
| POPULLSIA_VENDI = 94
| POPULLSIA_DENDESIA = 13.33
| BPV =
| BPV_E_VITIT =
| BPV_PER_BANORE =
| IZHN =
| IZHN_I_VITIT =
| IZHN_VENDI =
| VALUTA = Paund sudaneze
| ZONA_KOHORE = [[UTC+3]]
| ZONA_KOHORE_NE_VERE = [[UTC+3]]
| CCTLD = .sd
| SHENJE_DALLUESE =
| KODI_TELEFONIK = 211
| PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI_ISO =
| ANETAR E = >
| ANETAR =
}}
'''Republika e Sudanit të Jugut''' është një vend pa dalje në det në Afrikën Lindore. Kryeqyteti i Sudanit të Jugut është [[Xhuba]]. Kufizohet me Etiopinë në lindje, me Kenin, Uganden dhe Republiken Demokratike të Kongos në jug. Vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e Republikës së Sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. Pas luftës së parë civile sudaneze, Sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. Një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. Sudani u bë shtet më [[9 korrik]] [[2011]].
 
== Gjeografia ==
* [http://www.goss-london.com/ Government of Southern Sudan – UK Mission]
* [http://www.sslagoss.org/ Southern Sudan Legislative Assembly]
 
 
{{gjeo-cung}}