Ndryshimi mes inspektimeve të "Sudani i Jugut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v ({{KUTIASudani i Jugut}})
v
{{KUTIASudani i Jugut}}
{{KUTIASudani i Jugut}}'''Republika e Sudanit të Jugut''' është një vend pa dalje në det në Afrikën Lindore. Kryeqyteti i Sudanit të Jugut është [[Xhuba]]. Kufizohet me Etiopinë në lindje, me Kenin, Uganden dhe Republiken Demokratike të Kongos në jug. Vendi fillimisht ishte godinë e britanikve dhe egjiptianve dhe u bë pjesë e Republikës së Sudanit, kur fitoi pavarsinë në vitin 1956. Pas luftës së parë civile sudaneze, Sudani jugor shpalli autonomin ne vitin 1972 dhe zgjati deri në vitin 1983. Një luftë e dytë civile u zhvillua shpejt dhe përfundoi me marrveshjen e paqes në vitin 2005. Sudani u bë shtet më [[9 korrik]] [[2011]].
 
== Gjeografia ==