Ndryshimi mes inspektimeve të "Homeri"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
Perqef
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.94.22) dhe riktheu rishikimin 1739533 nga Edvini: vandalizëm)
(Perqef)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Homeri''' ([[Greqishtja|greqisht]]: Óμηρος - 'Ómerospilli'') ishte poet epik legjendar i Greqisë së lashtë. Për qënien dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët modernë kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poema te mrekullueshme të nivelit botëror: [[Iliada]] dhe [[Odisea]].''
 
Homeri mendohet se ka jetuar rreth shek. IX pr. K. Për datën dhe vendlindjen ka mendime të ndryshme; shkenca ka pranuar si më të mundshme Smirnën, qytet kolonial grek në Azinë e Vogël (Izmiri i sotëm në Turqi). Homeri ka jetuar shumë kohë më vonë nga koha kur ka ndodhur Lufta e Trojës dhe nga kthimi i grekëve në atdhe. Kjo do të thotë se poeti ka ditur ta shfrytezojë mrekullisht burimin e pasur të letersisë gojore me këngë e himne të ndryshme kushtuar hyjnive, heronjve dhe bëmave të tyre, të cilat këndoheshin në atë kohë nga rapsodë të ndryshëm.
Anonymous user