Ndryshimi mes inspektimeve të "Dekameroni"

3 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(firence)
 
'''Dekameroni''' është vepra më e njohur e [[Giovanni Boccaccio|Xhovani Bokaços]]. Dekameroni i Bokaços hapet me sfondin e murtajës së madhe që ra në Firence në vitin 1348, e cila shkaktoi viktima të shumta, duke çuar në vdekje rreth dy të tretat e popullsisë së Firences.
Dekameroni ka dhjetë protagonistë, shtatë vajza e tre djemëdjem, që për t'i shpëtuar murtajës që po bënte kërdinë, largohen nga FirencjaFirenca dhe vendosen në një pronë larg qytetit, ku asgjë nuk të kujton murtajën dhe lëngatën. Të dhjetë protagonistët janë të rinjërinj, nga tetëmbëdhjetë në njëzet e tetë vjeç, dhe do të qëndrojnë së bashku për dy javë. Ata vetorganizohen, ndajnendajnë punët, rolet dhe detyrat.
Çdo ditë, Mbreti ose Mbretëresha e zgjedhur do ta udhëheqin grupin në mënyremënyrë sa më të mençur, që askush të mos mërzitet dhe që të shmangen tërë konfliktet e mundshme. Gjatë këtyre dy javëve të qëndrimit së bashku, të rinjtë mblidhen në një lëndinë dhe çdo herë të dhjetë me radhë tregojnë nga një rrëfenjë, sipas temës që përcaktohet nga Mbretëresha apo Mbreti i ditës. Rrëfenjat kanë si karakteristikë kryesore se tregohen në mënyrë të çiltër e me lirshmëri nga te rinjët që i tuten murtajës, por jo fjalës.
3.727

edits