Dallime mes rishikimeve të "Deti i Vdekur"

363 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 185.62.174.42 (diskutimet) në versionin e fundit nga Pazzx.)
No edit summary
Për shkak të kripesise uji i Detit të Vdekur është shumë i shërueshëm. Pas daljes nga uji trupi mbetet i mbuluar me një shtresë të trashë të kripës, e cila me kalimin e kohës vepron në lëkurë. Në fund të detit është edhe shtresa e baltës më të cilën njerzit bëjnë lyerjen e trupit për shëndet më të mirë.Me qene se ky det ka shume kripe qfare do lloj peshe te këtë një njeri ai qendron mbi ate lloj uji.
 
'''Historia'''
 
Profeti Lut a.s ftonte njerzit e popullit te tij ne fene e vertete.Ata benin imoralitete vidhnin dhe ishin te humbur.Pasi Allahu e pa se ata nuk po e degjonin Lutin Ai dergoi denimin mbi ate popull.Xhibrili e ktheu qytetin permbys dhe kështu aty u krijua një det me emrin deti i vdekur.Nderkohe Luti a.s ishte larg qytetit me urdherin e Allahut.
 
==Referenca==