Dallime mes rishikimeve të "Ehli Bejti"

10 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Sipas [[Synitët|synitëve]], Ehl el-Bejti përfshinë vetë Muhammedin; gratë dhe vajzat tija; kushëririn dhe dhëndërin e tij [[Aliu|Aliun]]; dhe dy djemt e Aliut, [[Hasani|Hasanin]] dhe [[Hyseni|Hysenin]].<ref name="AB-EOI" />
 
[[Shiitët|Shiitëve]] besojnë se janë pasardhës të Muhammedit, dhe sipas tyre Ehl el-Bejti përfshinë Muhammedin, Fatimën, Aliun, Hasanin, dhe Hysenin (të njohur si Ehl el-Kisa, "njerëzit e mbulojës "), si dhe [[Imami|Imamët]], të njohur bashkarisht si katërmbëdhjetë të pagabueshmit.<ref>{{cite book|url=https://books.google.com/books?id=sTFdNNQP4ewC|title=Theology of Discontent: The Ideological Foundation of the Islamic Revolution in Iran|last=Dabashi|first=Hamid|publisher=Transaction Publishers|year=2006|isbn=1-4128-0516-3|location=|pages=|ref=harv}}</ref><ref>{{cite book|title=History of Islamic Philosophy|last=Corbin|first=Henry|publisher=Kegan Paul International in association with Islamic Publications for The Institute of Ismaili Studies|year=1993|isbn=978-0-7103-0416-2|location=|pages=|ref=harv}}</ref>
 
== Referencat ==