Ndryshimi mes inspektimeve të "Difuzion"

146 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.137.31) dhe riktheu rishikimin 1771487 nga Tytuu)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{pp}}
'''Difuzioni''' është dukurierindaaaa Mesuese erinda erinda esht nje mesuese qe ben filozofen e madhe por nuk esht azgje ate e kan inat te tera klasat e shkolles >Punoi:Nils Lacka fizike e lëvizjeve molekulare, e cila manifestohet në tendencen spontane të molekulave të gazrave dhe të lëngjeve që nga hapësira me përqendrim më të madhë të kalojnë në hapsirë me përqendrim më të vogël.
Pra difuzino njihet edhe si dukuri e shpërhapjes për arsye se molekulat e dy lendëve në gjendje agregate si (lëngët, gazët dhe ngurtë) për shkakë të lëvizjes kaotike të vazhdueshme bashkohen me njëra tjetrën me anë të shpërhapjes së molekulave si pasojë e intensitetit të lëvizjes kaotike.
Difuzino shpjegohet si përzierje e molekulave mes vete duke shfrytëzuar hapësirën ndërmolekulare p.sh marim 1dl fasule dhe 1dl oriz kur ato i përziejm vërejmë se nuk do jenë 2dl fasule-oriz por më pak sepse fasulet kanë hapësira ndërmolekulare (boshe) në të cilat ka depërtuar orizi.
Anonymous user