Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

382 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v ((GR) File renamed: File:Gentius.jpgFile:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg File renaming criterion #2: To change from a meaningless or ambiguous name to a name that describes what t...)
v
{{për përmirësim}}
{{Vini Re!}}
[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|250px]]
 
<references group="Akademia e Shkencave, Historia e Popullit Shqiptar, vell I, Toena, Tiranë: 2002, " />{{Vini Re!}}
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
[[Skeda:Map of the Kingdom of Gentius of the Ardiaei (English).png|thumb|Mbretëria e Gentit]]
[[Skeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
 
[[Skeda:MausuleumiimbretitGent.jpg|thumb|Mauzoleumi ku u varros Mbreti Gent]]
 
==Mbreterimi dhe jeta e mbretit Gent===
MBRETERIMI DHE JETA E MBRETIT GENT
 
Genti erdhi në fuqi në vitin 181p.e. sonë. ai që në fillim të mbretërimit të tij, pati kundërshtime nga politika romake, e cila ju drejtua me tërë ashpërsinë e saj. Atë e akuzuan si nxitës për rifillimin e piraterisë nga ana e ilirëve, ku me këtë pretekst senati caktoi në vitin 178 një flotë të posaçme prej 10 anijesh, e cila do të vepronte në Adriatik për të ruajtur nga flota ilire ujërat midis Ankonës dhe Tarantos.
Roma nxiti kundër tij dalmatët, të cilët u shkëputën nga mbretëria. Mbretit Gentit iu desh të bënte një luftë të ashpër kundër aristokracisë së lartë, e cila kishte tendenca proromake dhe gëzonte përkrahje të gjerë edhe në oborrin mbretëror. Gentin nuk e ndali asgjë në këtë luftë, në të cilën ai sakrifikoi edhe të vëllain, Platorin, që Roma synonte ta vinte në fron në vend të tij.
Qëndresën e fundit Genti e bëri në Skodra, ku shpresonte shumë në këtë qytet që e kishte zgjedhur si kryeqendër të mbretërisë, sepse pozita e tij ofronte një mbrojtje të sigurt. I rrethuar nga dy lumenj, Klausali dhe Barbana dhe i fortifikuar mirë, qyteti mund të përballonte me sukses një rrethim të gjatë. Ai nuk organizoi një mbrojtje të mirë dhe në vend që forcat ilire të qëndronin brenda mureve rrethuese të qytetit dhe t’i shmangeshin përleshjes në fushë të hapur, u futën në betejë aty ku armiku kishte epërsi numerike. Genti u dorëzua pasi dështuan edhe përpjekjet e vëllait të tij, Karavandit, për të grumbulluar forca të tjera nga krahinat përqark. Dhjetë ditë më vonë me rënien e Skodrës, në Pydna u shkatërrua përfundimisht dhe ushtria maqedone. Njëkohësisht me Ilirinë dhe Maqedoninë romakët nënshtruan dhe Epirin. Genti bashkë me familjen e tij u dërguan në Romë. Keshtu u nenshkruan dy shtetet e fuqishme te Ballkanit dhe u vendos ne keto krahina sundimi Romak.
 
{{ references - Akademia e Shkencave, Historia e Popullit Shqiptar, vell I, Toena, Tiranë: 2002, fq. 130. }}
 
 
== Lidhje të jashtme ==
<references/>
 
jjollllhg
[["24 Imperatori Albanesi alla guida di Roma" (di Alban KRAJA)]]
 
[[Kategoria:Mbretër (Iliria)]]