Ndryshimi mes inspektimeve të "Ferdinand Xhaferri"

Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1186756 nga Roboti Tung
v (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5443929)
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1186756 nga Roboti Tung)
* Emri : Ferdinand Xhaferri
* Vendlindja : Durrës, [[Shqipëri]]
* Ditëlindja : [[23 janarJanar]] [[1964]].
* Statusi civil : i martuar, ka një vajze
== Arritjet Akademike ==
* Diplomuar ne Inxhinieri Mekanike qershorQershor të 1988, [[Tiranë]].
* Master “Për marrëdhënie ndërkombëtare” (shkëlqyeshëm), Naval Postgraduate School, CA, USA. dhjetorDhjetor 2002.
* Master “Për çështje të sigurisë kombëtare” (shkëlqyeshëm), Naval Postgraduate School, CA, USA. dhjetorDhjetor 2002.
* PhD “Për çështje te sigurisë kombëtare”, Akademia e Mbrojtjes, qershorQershor 2006, Tirane.
== Kualifikime mbështetëse ==
* Kualifikohet ne Universitetin e Harvardit “Për politika qe garantojnë zhvillimin ekonomik” – 1999.
* Kualifikohet nga Instituti Amerikan “Për politikat e administrimit te buxhetit”, marsMars 2000.
* Kualifikohet nga Departamenti i Shtetit, SHBA “Për marrëdhënie ndërkombëtare”, majMaj 2000.
 
== Punësimet ==
* Demokracia konsensuale dhe kultura maxhoritare, 2007.
* Ballkani drejt destabilizimit, 2007.
* Deballkanizimi i Ballkanit (libër), 202007.
 
{{Ministrat e Shqipërisë}}
[[Kategoria:Njerëz nga Durrësi]]
 
[[Kategoria:NjerëzLindje nga Durrësi1964]]
 
[[en:Ferdinand Xhaferraj]]