Ndryshimi mes inspektimeve të "Referendumi për pavarësinë e Katalonjës, 2017"

v
permiresim i emrin kataloni
(kam shtuar hartën e katalonjës)
v (permiresim i emrin kataloni)
[[Skeda:Mapa comarcal i municipal de Catalunya.svg|parapamje|'''Harta e KatalonjësKatalonisë''']]
Qeveria rajonale e [[Katalonja|KatalonjësKatalonisë]] ka vendosur një referendum mbi pavarësinë katalanase për 1 tetor 2017.<ref name=":0">{{Cite news|url=https://www.theguardian.com/world/2017/jun/09/catalonia-calls-independence-referendum-for-october-spain|title=Catalonia calls independence referendum for October|last=Jones|first=Sam|date=9 June 2017|work=The Guardian|access-date=9 June 2017|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref>
 
Ky referendum u thirr për herë të parë në qershor të 2017 dhe u miratua nga parlamenti katalanas në një seancë më 6 shtator 2017 së bashku me një ligj që thotë se pavarësia do të ishte e detyrueshme me një shumicë të thjeshtë, pa kërkuar një pjesëmarrje minimale.<ref>{{cite web|url=http://www.theguardian.com/world/2017/sep/10/catalans-celebrate-national-day-independence-protests|title=Catalans to celebrate their national day with independence protests|first=Sam|last=Jones|date=10 September 2017|accessdate=18 September 2017|website=Theguardian.com}}</ref>
18

edits