Ndryshimi mes inspektimeve të "Drini i Zi"

111 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Drini i Zi - Burimi.jpg|thumb|Drini Zi: Burimi nga Liqeni i Ohrit]]'''Drini i Zi''' buron nga Burimi i Shën Naumit dhe rrjedha e tij kalon mes përmes [[Liqenit të Ohrit]] në qytetin e [[Struga|Strugës]]. Lumi rrjedh në veri në drejtim të qytetit të [[Dibra|Dibrës]] në një zonë malore, ku pastaj e shënon një pjesë të kufirit [[Maqedonia|Maqedoni]] - [[Shqipëria|Shqipëri]], për të kaluar pastaj në teritorin e Shqipërisë. Në pjesën e Maqedonisë rrjedha e lumit është e ndërprerë nga dy liqene artificiale, të cilat shërbejnë për përfitimin e rrymës elektrike. Në ujrat e Drinit të Zi rriten një numër i madhë peshqish si Krapi, Trofta e Liqenit te Ohrit, Ngjala etj.
 
Pranë qytetit të [[Kukësi|Kukësit]] Drini i Zi bashkohet me [[Drini i Bardhë|Drinin e Bardhë]] duke formuar lumin e bashkuar [[Drini]] që ka derdhje në Detin Adriatik.
Anonymous user