Ndryshimi mes inspektimeve të "Drini i Zi"

5 bytes removed ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Drini i Zi - Burimi.jpg|thumb|Drini Zi: burimi nga Liqeni i Ohrit]]
[[Figura:Drini i Zi - Burimi.jpg|thumb|Drini Zi: Burimi nga Liqeni i Ohrit]]'''Drini i Zi''' buron nga Burimiburimi i Shën Naumit dhe rrjedha e tij kalon mes përmes [[Liqeni i Ohrit|Liqenit të Ohrit]] deri në qytetin e [[Struga|Strugës]] te cilin Drini i Zilumi e ndanë në dy pjesë. Urat e shumta që lidhin dy brigjet e Drinit të Zi i japin Strugës epitetin "Qyteti i Urave". Lumi rrjedh në veri në drejtim të qytetit të [[Dibra|Dibrës]] në një zonë malore, ku pastaj e shënon një pjesë të kufirit [[Maqedonia|Maqedoni]] - [[Shqipëria|Shqipëri]], për të kaluar pastaj në teritorinterritorin e Shqipërisë. Në pjesën e Maqedonisë rrjedha e lumit është e ndërprerë nga dy liqene artificiale, të cilat shërbejnë për përfitimin e rrymës elektrike. Në ujrat e Drinit të Zi rriten një numër i madhë peshqish si Krapi, Trofta e Liqenit te Ohrit, Ngjala etj.
 
Pranë qytetit të [[Kukësi|Kukësit]] Drini i Zi bashkohet me [[Drini i Bardhë|Drinin e Bardhë]] duke formuar lumin e bashkuar [[Drini]] që ka derdhje në Detin Adriatik.
 
Në ujërat e Drinit të Zi rriten një numër i madh peshqish si krapi, trofta, ngjala etj.
 
{{gjeo-cung}}
12.723

edits