Ndryshimi mes inspektimeve të "20 Dhjetor"

2 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Nëntor → nëntor, Dhjetor → dhjetor (3) duke përdorur AWB)
 
== Ngjarje ==
* [[1924]] - [[Adolf Hitler]] është liruar nga burgimi pas një vitivit, (ka qenë i dënuar me 5 vite)
* [[1973]] - është varur kryeministri spanjolspanjoll [[Louis Carrero Blanco]] në [[Madrid]]
* [[1989]] - trupat e [[SHBA]]-ve hyjnë në [[Panama]] për ta rrëzuar nga pushteti regjimin e [[Manuel Noriega]]
* [[2000]] - U krijua prej [[Dritan Hoxha|Dritan Hoxhës]] televezionitelevizioni shqiptar [[Top Channel]].
* [[2005]] - Me VKM 801 në [[Durrës]] krijohet [[Universiteti Aleksandër Moisiu]].
 
* [[1968]] - [[John Steinbeck]], shkrimtar amerikan, Nobelist [[1962]]
* [[1982]] - [[Arthur Rubinstein]], pianist polako-amerikan
* [[1994]] - [[Dean Rusk]],minister ministër i punëve të jashtme të SHBA-ve [[1961]]–[[1969]]
* [[1996]] - [[Carl Sagan]], shkrimtar dhe astronom amerikan