Dallime mes rishikimeve të "Gjuha Ainu"

429 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Hinkaido Ainu''' (/ aɪnuː /; [4] Ainu: ア イ ヌ · イ タ ㇰ Aynu = itak; Japonisht: ア イ ヌ 語 Ainu-go) është i vetmi mbijetues i gjuhëve '''Ainu'''. Është folur n...)
 
'''Hinkaido Ainu''' (/ aɪnuː /; [4]<ref>Laurie Bauer, 2007, Doracaku i Studentëve të Linguistikës, Edinburg</ref> Ainu: ア イ ヌ · イ タ ㇰ Aynu = itak; Japonisht: ア イ ヌ 語 Ainu-go) është i vetmi mbijetues i gjuhëve '''Ainu'''. Është folur nga anëtarët e grupit etnik '''Ainu''' në ishullin [[japonez]] të Hokkaidos.
 
Deri në shekullin e 20, gjuhët Ainu u folën edhe përgjatë gjysmës jugore të ishullit Sakhalin dhe nga numri i vogël i njerëzve në Ishujt Kuril. Kishte të paktën 19 dialekte të gjuhëve Ainu. Vetëm variantja Hokkaido mbijeton, drejtuesi i fundit i Sakhalin Ainu vdiq në 1994.Gjuha '''Hokkaido Ain''' është e vdekur, megjithëse po bëhen përpjekje për ta ringjallur atë. Aktualisht, qeveria japoneze po ndërton një strukturë të dedikuar për ruajtjen e kulturës Ainu, duke përfshirë edhe gjuhën.<ref>Lam, May-Ying (27 July 2017). [https://www.washingtonpost.com/news/in-sight/wp/2017/07/28/land-of-the-human-beings-the-world-of-the-ainu-little-known-indigenous-people-of-japan/ "Perspective | ‘Land of the Human Beings’: The world of the Ainu, little-known indigenous people of Japan"]. ''Washington Post''. Marrë 2017-10-07.</ref>
 
Ainu nuk ka marrëdhënie gjenealogjike përgjithësisht të pranueshme me ndonjë familje tjetër gjuhësore.